Náklo – pole zlaté doly

Okres Olomouc

 

U Nákla je jedno pole, celé rozryté, plné jam a hromádek šterku a písku. Říká se mu Zlaté doly. Někteří vykládají, že se tady kdysi dolovalo na zlato. Jiní ale tvrdí že pojmenování vzniklo docela jinak.

To se kdysi nepřítel blížil k Olomouci. A pán z nákla dostal rozkaz, aby se svou družinou vytáhl na pomoc. než odjel rozhodl se že své bohaství ukryje, kdyby nepřítel vyhrál a vydrancoval i jeho hrad. Aby se pak z něho nestal pouhý žebrák… neměl moc času neboť už ráno měl vytáhnout do boje. Tak vše cené dali do pytle, vyloženého senem.Za tmavé noci vyrazily ven, bezpovšimnutí se dostaly z vesnice. Pospíchali úvozovou cestou dál od chalub, až se na jednom poli zastavili. Začali kopat a zachvíly stáli v jámě do půl pasu. Spustili do ní opatrně pytel a jámu zasypali, nic nebylo poznat že by zde někdo ukryl poklad.

Před hradem Okoliskem už na rytíře čekala jeho družina připravená, a čekala až sními pán vyrazí do bitvy k olomouci. po vojně se vrátil pán z Nákla domů  a chtěl vyzvednout poklad. Ale ať pak na tom poli kopali jak chtěli vůbec jej nenalezli.

Tak ten poklat tam leží dodnes, tedy jen v tom případě jestli někdo jiný  tehdy tu noc nepozoroval rytíře a pak mu poklad ukradl …

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice zakopané zapomenuté poklady se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Náklo – pole zlaté doly

  1. Pingback: kraj Olomoucký – Litovelsko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s