Propadlé město

Okres Svitavy, Pardubický kraj

Mezi bezděčím a Chornicemi rozkládalo se kdysi město. Dnes po něm není ani památky.  Dnes na onom místě jsou pole a louky. Před několika léty byly na tom poli zbytky kamenné zdi. bylo to na místě, kde stával kostel zaniklého města. to pole se nazývá na kostelíku. Jiná část pole se jmenuje Mastníky, tam bývaly mastné krámy a v těch se prodávalo maso, sádlo a lůj.

Kdysi dávno tohle město za trest se propadlo do země. Lidé jsi zde nevážily Chleba. Kolem města vedla cesta hlubokým úvozem. Úvoz byl tuze srázný a rozbahněný. Jednou tudy jel po cestě sedlák s těžkým povozem a najednou se vůz začal rychle rozjízdět. Sedlákovy se nechtělo zohýbat pro kámen a podložil kolo velykým pecnem chleba. Hodil ho do bláta na cestu, a tuze u toho klel. Měsťané , co zrovna stáli u cesty ani jednoho nenapadlo sedlákovy pomoc a jen se smáli jeho neštěští.

Sotva ale kolo vjelo na pecen. zem se začala třást, hromy a blesky lítaly, a vál velice hrozný vítr. Na to sedlák i s koňmi se propadl do země a chvíly po tom i poblíž stojící město.

Tak byli potrestáni že jsi nevážily chleba jako božího daru.

Od té doby na místě bývalého města jsou pole a louky, ale obilí se rodilo špatné. Lidé mívali málo chleba aby jsi jej víc vážily.

Jednou  před dávnými lety páslo jedno děvče z Bezděčí na poli vepře. Bylo po dešti, pole bylo rozbahněné a vepři vesele ryli rypáky v zemi. Jedna sviňa vyryla v hlíně hlubokou jámu, děvečka se dívá  copak se tam blyští? Byl to vrch zvonu. Tož rychle běžela domů, oznámit to v dědině.

Lidé se seběhli a zvon vykopali. naložili ho na vůz a že ho věnují kostelu v Chornicích. Jenže kostelní věž byla malá a zvon tuze veliký. Tak ho odvezli až do Trnávky, zavěsily na věž a na věži vysel až do první světové války kdy jej rakouští vojáci sundali a rozbili na malé kousky.

jiná pověst o tom místě vypraví:
Na poli U kostelíka stával kdysi kostel se hřbitoven. Na jedné části tohoto hřbitova byla pochovávána nekřtéňátka, děti, které zemřely hned po narození, takže namohly být pokřtěny. Za světlých letních nocí vycházely dušičky těch­to dětí a pobíhaly po poli kolem místa, na němž byly pohř­beny.
Hrály si a skotačily jako jiné živé děti ve dne. Pobíhaly po louce, trhaly kvítí, ale nejraději chodily na pole ose­té hrachem. Ukrývaly se do zelených hráchovin a trhaly lůsky, naplněné sladkými semeny. Ta jim byla nejmilejší po­choutkou, kterou vždy s velkou chutí pojídaly. Jestli nebylo nablízku pole osetá hrachem, běhávala nekřtěňátka dále, aby vyhledala oblíbený hrášek. Noční chodci viděli často, jak se mezi zelenými hrachovými listy míhají drobné postavičky v bílých košilkách . Občas se ozvalo zalusknutí, jak prstíčky rozmáčkly lusk. Mnohdy byly tyto zvuky doprovázeny tichým smíchem dětí, který se rozléhal jako znění stříbrných zvonků. Tlumený šepot dětí se nesl tichou nocí, takže kdo kráčel polní cestou, jasně rozezná­val jednotlivé hlásky.
Aby nekřtěňátka nemusela vyhledávat hrách příliš daleko, seli ho bezděčtí na pole U kostelíka, neboť se vědělo, že tajemné postavičky chodí na lusky pravidelně každé tiché letní noci, když hrách počal odkvétat.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice chleb, hřbitovy, kosteli, slovanské a keltské hradiště a staré pohánské svatině, potrestaná zloba, propadlá města hrady .... Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Propadlé město

  1. Pingback: Pardubický kraj – Okres Svitavy | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s