hradisko Vrážné – Prokletý hrad propadl se do země

Okres Svitavy, pardubický kraj

Obec Vražné  je velmi malou  obcí a najdeme ji v oblasti Malé Hané, poblíž městečka Chornice, severovýchodním směrem od města Jevíčko.  Od východního okraje obce se rozprostírají rozlehlé lesy. Jihovýchodně nad obcí se zvedá vrchol Hradisko ( 474 m.n.m.)  Nalézalo se zde opevněné sidlo,zřejmně z dob ranného středověku.Dnes se  jedná o zajímavou archeologickou lokalitu.

Podle pověsti zde stál hrad kterém přebývali rytíři. užívali jsi života a na práci měli nevolníky. Za vykonanou práci dostávali od nich málo jídla, ale hodně bití. nechávali pacholky a děvecky nosit vodu ze studíánky pod hradem v noci.  Vědry plnými vody se tak museli nosit do strmého kopce.  I když venku mrzlo.  na cestu pořádně ani neviděli.

Jednoho dne se ale stalo že jedno děvče ze zlostí nad tou namahavou prací zašla klít: „Kdyby se radši všecko propadlo pod devateru zem, hrad i s pány, všecko! Kdyby se to radši propadlo!“

Sotva to dořekla…. začla se plnit její kledba … Z hloubky se ozval rachot a táhlé dunění, vyšlehla červená záře a děvečka celá poděšená viděla, jak hrad na skále se kymácí, kácí a sype se, jako by byl z písku. Z kopce se valil kouř a prach a přes ně šlehal oheň. Děvečka stála jako zkamenělá. Za chvíli se celý hrad se vším všudy propadl  do země, rachot pomalu utichal, oheň uhasínal, kouř sedal na zem.

Okres Svitavy, pardubický kraj

Kde stávaly hradby, věže a nádvoří, všude bylo pusto, po ničem ani památky. Hrad, pán a celá jeho družina se propadli pod zem. Lidé se divili když ráno ze vsi nebyl vidět hrad, ale byli rádi že nebylo krutých pánů, a dřiny kterou po nich byla požadována.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice krutovláda pánů, propadlá města hrady .... Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na hradisko Vrážné – Prokletý hrad propadl se do země

  1. Pingback: kraj Pardubický – Okres Svitavy | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s