Vranová Lhota – Panská louka

Okres Svitavy, pardubický kraj

Mnozí znají Bouzov ale málo kdo ví že  nedaleko směr na Moravskou Třebovou či na Jevíčko. Nachází zalesněný vršek Vraní Hora. na první pohled krajina neprozrazuje že dříve zde stával Hrad. Ale  když najdete místo kde dříve stával najdete patrné teréní  i když velmi skromné pozůstatky zdiva, předsunutý val a příkopy.Rozměry předhradí lze jen těžko odhadnout.

když byl  v r. 1389 hrad Vraní Hora zničen a panství konfiskováno. Zničený hrad již nebyl obnoven, zůstal pustý a místo něj si zástavní držitele jako středisko statku ve Vranové Lhotě vybudovali tvrz která zde stojí dodnes.

Na panská luka u Vranové Lhoty vytékala voda ze dvou potoků. jarní povodně louku zavodnili a tak ji pohnojily ale v létě ….

Robotníci usušili seno, v noci přišel liják a voda spláchlo seno do potoka.

Pán dal tedy za ukol upravyt tok Třebůvky, aby voda už nemohla škodit panským lukám.  Každý den  Pán  dohlížel. Jezdíl po louce a bičem trestal ty kteří podle něho nedělaly dost rychle.  Lidé klesali únavou a robotou u Třebůvky někteří i tehdy zaplatily životem. není divu že Pán u nich nebyl v oblibě a přáli mu to nejhorší. Mnozí jej i proklínali.

Ještě nebyla hráz dokončena když náhle pán zemřel. Lidi si oddechli,  a tím zašlo to že kolem nové hráze viděli , mnozí jen slyšeli neboť netroufali jsi přoblížit.

Mrtvý pán po smrti jeho duch neměl pokoje musel na hrázi sám za trest pracovat, až z něho lil pot plným proudem a nad ním stál čert  a švihal jeho záda … musel pracovat tak jak jeho robotníci.

pláč a nářek byl slyšet ale málo kdo se odvážil  chodit v noci těmi místy …

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice krutovláda pánů, čertovská místa. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Vranová Lhota – Panská louka

  1. Pingback: kraj Pardubický – Okres Svitavy | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s