Vranová Lhota – manželé co přepadávali formany

Okres Svitavy, pardubický kraj

Nedaleko Bouzova je ves  Vraní Lhota, kdysi zde žili mladí manželé a lidé o nich povídali, že jsou velicí lenoši. Vyhýbali se práci jak mohli a přece se jim dobře dařilo.

Byli živi z krádeží a loupeží. Číhali na formany u silnice, přepadali je, zabíjeli a náklad z vozů loupili. Koně s prázdným vozem jeli dál a dál, až se někde zastavili. Nikdy se nepodařilo zjístit, na kterém místě byl forman zabit a vrahové žili klidně a spokojeně dál…

Kdysi Formani jézdivali s vozy po silnici do dalekých krajích a když se stalo že nějaký forman už do Lhoty nedojel, lidi nenapadlo co jej potkalo. mysleli si že začal jezdit po jiných cestách.

Lupiči jsi nemohli nechat naloupené věci doma, měli strach že by je někdo objevil a tak by je usvětšil ze všech těch vražd.  Žena přišla s nápadem zakopat poklady pod stromy. U řeky Třebůvky roste hodně vrb a olší. tam u cesty přes luka věci schovali. A strom poznašili aby daný poklad zase našly.

zdálo se že to je dokonalý ukryt ale jednou přišla veliká bouře a lilo jako z hrnce. Pršelo několik dní a voda v Třebůvce vystoupila z břehů. Voda podemlela břeh a a vyvrátila několik stromů. Když tam lupiči přišli pro svůj lup, peníze a drahocenné věci už tam nebyly.  byli oba zlostí celí bez sebe, muž vyčetl ženě že to byl hloupý nápad zakopat peníze u řeky. Že měli zakopat jej v lese.  Žena se bránila a tak došlo hádce.

Muž v zápalu hněvu popadl nůž a zabil ženu. Její tělo hodil do Třebůvky.

Po tomhle činu už ale nemohl loupit a přepadávat formany, a tak se z něj stal tulák, často proklinal ženu a litoval zráty pokladů. celý ze toho všeho cvokl. A když skončil svůj život nikdo nevěděl kde.  Po smrti ale neměl pokoje za své zločiny  měl odprošovat formany. až mu odpustí tolik formanů, kolik jich zabil bude teprve vysvobozen. A tak chodil v noci po cestách a silnicích kolem Vranové Lhoty a když jel nějaký povoz, přicházel k němu a nahlížel dovnitř. Možná jeho duch tam stále ještě chodí a čeká další formany  aby mohl smýt svoji vinu.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice lapkové doby minula, zakopané zapomenuté poklady. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Vranová Lhota – manželé co přepadávali formany

  1. Pingback: kraj Pardubický – Okres Svitavy | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s