Lhotský mlýn – duch mlynáře

Okres Olomouc

Ve Lhotském mlýně bývalo strašidlo. Povídalo se, že je to duch jed­noho starého mlynáře, dobrého hospodáře, který po smrti hlídá mlýn a dbá, aby všechno klapalo jak se patří.

Nikdy nikdo ho okem ani nezahlédl, ale ve stavení i na dvoře bylo slyšet všelijaké zvuky. Dveře vrzaly a kliky cvakaly, někdy přecházel z jedné místnosti do druhé, v horních místnostech se v noci ozývaly kroky, jako by se tam někdo procházel ve vysokých botách. Občas se objevilo světlo ve světnici, kde nikdo nebyl. Chvíli zářilo do tmy a pak náhle zhaslo.

Často o půlnoci vrzala na dvoře pumpa, ačkoliv nikdo z domácích nebyl venku. To duch hospodáře zjistil, že koně mají žízeň, vzal putnu, napumpoval vody a zanesl ji dobytku do stáje. Dveře chlívů vrzaly, ale dobytek se nikdy neplašil jako jindy, když do chlíva vkročil někdo cizí. Takovou noční péči bylo na dobytku vidět: byl tučný a zdravý. Domácí pes na ducha nikdy neštěkal, ale z boudy vylézt nechtěl.

Kolikrát se sousedi ráno ptali:
„Proč jste byli včera tak dlouho vzhůru? Stalo se něco koňům nebo kravám? Slyšeli jsme pumpu a vrzání dveří.“

Ale z domácích se nikdo neodvažoval v noci vyjít ze stavení. Báli se, že se potkají se starým hospodářem. Ve mlýně byla taky stará služka, co ještě nebožtíka hospodáře pamatovala. Kolikrát se stalo, zejí ráno někdo zaklepal na dveře. Služka vstala z postele a bručela:
„Už jdu, už jdu!“
Oblékla se a šla do kuchyně, zatopila pod plotnou a začala vařit snídani. Věděla dobře, že ji vzbudil starý hospodář, aby nezaspala. Byla mu za jeho péči vděčná.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice duchové. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Lhotský mlýn – duch mlynáře

  1. Pingback: kraj Olomoucký – Litovelsko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s