Náklo – překažené vydrancování nákelského kostela

Okres Olomouc

V dobách kdy ještě nebyly televize, lidé jsi vypravovali různé historky.  V Nákle chalupě u kostela besedovalo jednoho zimního večera pár chlapů. Povídali si o strašidlech a zlodějích a byli celí dostrašení. Poslouchala je taky děvečka a jenom se tomu smála, a že ona prý se ničeho nebojí.

„Tož víš co,“ povídá jí jeden mládenec, „běž hned ted na hřbitov a něco nám odtud přines.“
Starší strýci ji strašili, ať nechodí.

Však ona si nedala říct a vyběhla bez dlouhého rozmýšlení ven. Přišla ke kostelu a vyjevená zůstala stát: brána na hřbitov byla otevřená. Vešla na hřbitov a u jedné lípy mezi hroby uviděla uvázaného osedlaného koně. A jejdanenky, podi­vila se. Ale nebyl tam nikdo, a tak se dlouho nerozmýšlela, vzala koně za uzdu a zavedla ho domů, na dvůr svého hospodáře.
V chalupě se všichni podivili, když uslyšeli cvakání koňských kopyt na dvoře. Vyběhli ven a prohlíželi koně i sedlo — nikdo nevěděl, komu by patřil. Byl to docela cizí kůň a v příštích dnech se o něho nikdo nepřihlásil.

Za pár dní přišel do Nákla cizí muž, posadil se v hospodě Kocandě a vyptával se, co je nového. A tak mu krčmář vypravoval, jak děvečka našla na hřbitově koně. Pán se tomu tuze divil a přál si to děvče poznat.
„Vyřiďte jí, ať přijde večer do polí k Ostudnímu mostku,“ povídá krčmářovi.
Děvečka jak to uslyšela, hned slíbila, že tam určitě přijde. Domácí ji varovali:
„Bud opatrná, vezmi si někoho na pomoc, kdyby s tebou bylo zle!“
Ale ona se tomu jenom smála a že se nikoho a ničeho nebojí.

Vyšla ještě za světla, aby viděla na cestu. Když byla v poli sama a nikde neviděla ani živáčka, dostala přece jenom strach. A tak víte, co udělala? Vlezla pod mostek a čekala, až se neznámý objeví.
Najednou se z lesa vynořili tři muži a šli k mostku. Stáli na mostě a rozhlíželi se, jestli už děvečka jde. Nastala tma, chlapi byli netrpěliví, a jeden z nich povídá:
„Té ženské dal čert nos, že nejde! Byli bychom jí to pověděli! Proč nám vzala toho koně na krchově? Kvůli ní jsme nemohli vykrást nákelský kostel.“
Děvečka pod mostkem ani nedýchala hrůzou. Už teda věděla všecko, co a jak, a proč si ji neznámý muž zval na zapadlé místo v polích! Chlapiska ještě chvíli přecházeli netrpělivě po mostě, a když nikdo nešel, odešli s výhrůžkami k lesu.
Jak se děvečka trochu sebrala, vylezla na břeh říčky a utíkala co mohla k dědině. Všichni poslouchali celí vyjevení, jak překazila loupež v kostele a jak se jí zloději chtěli pomstít.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice hřbitovy, lapkové doby minula, spojení zvířete a tajemného místa - kůň. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Náklo – překažené vydrancování nákelského kostela

  1. Pingback: kraj Olomoucký – Litovelsko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s