Střeň – noc v vlčí jamě

Obec Střeň leží v hanácké pánvi cca 7 km j.v. od Litovle a cca 16 km od okresního města Olomouc.

V dávných dobách žilo v lesích kolem Střeně moc vlků. Dělali velké škody na lesní zvěři a hospodářům na dobytku, a tož je myslivci
pronás­ledovali a hubili všemožným způsobem. Všude po lesích byly vlčí jámy přikryté haluzemi. Jedna taková vlčí jáma byla v lese Zacharce. Byla hluboká a přes větve byla přehozená dřevěná deska. Po té chodí­val myslivec, když tam líčil maso jako návnadu.

Kdysi v noci se vracel do Střené muzikant od muziky v Pňovicích. Bylo tam veselo a hodně pití, a tak není divu, že muzikant byl pořádně nachmelený. Popěvoval si a klopýtal lesní cestou, aby byl co nejdřív doma v duchnách na peci. Najednou uviděl na cestě prkno.
„Kde to jsem, copak jsem zabloudil?“ bručel si. „To je tady jakýsi potok a přes něj lávka? A kde se to tu vzalo?“

Moc se nerozmýšlel, přitiskl pevně plátěný sáček s housličkami a vy­kročil. Neudělal ani dva kroky  a bac  letěl i s lávkou dolů. Než se vzpamatoval, ležel na dně vlčí jámy. Ohmatával si kosti, jestli si něco nepolámal   a najednou strnul hrůzou: v koutě jámy seděl vlk! Muzikant strachem vystřízlivěl. Z plných plic začal volat o pomoc. Teď se zas polekal vlk. Krčil se v koutě a jenom zlostně vrčel. Muzikant křičel, co mu hrdlo stačilo, ale hlas mu slábl a nikdo nepřicházel na pomoc. No bodejť taky! Zacharkou chodilo málo lidí i za jasného dne, co teprve v noci!
A tak muzikant přemýšlel: Jáma je hluboká, z té sám nevylezu. A vlk už cení zuby, mrcha jedna!  Křikem už ochraptěl, tak nasadil housle pod bradu a začal po strunách jezdit smyčcem. Vlk jak to uslyšel, zakňučel a přitiskl se ještě víc do kouta.

„Aha, ta potvora se mé muziky bojí, musím tedy pořád hrát. Aspoň mě nebude bolet v krku od křiku,“ řekl muzikant a přitiskl smyčec, až struny zaskřípěly. Projížděl všechny struny, housle se rozezvučely, a když se ozvaly vysoké tóny, hmatané v polohách, dal se vlk do úzkostného vytí. A pak to v jámě teprv začalo! Muzikant hrál forti-ssimo, housle kvičely a naříkaly, vlk vyl, až uši zaléhaly a z jámy se ozýval takový hluk, že by jej musel uslyšet i hluchý. Střeňský muzikant se zaradoval, jak na vlka vyzrál, dupal do taktu a pohazoval hlavou, proháněl smyčcem struny dvojhmaty a když přejel rychle po všech čtyřech strunách, řval vlk jako pominutý.

Nad lesem se objevily první sluneční parsky, ptáci začali zpívat, ale koncert ve vlčí jámě nepřestával. Muzikanta už bolela ruka, vlkovo vytí se mírnilo, už jenom sípal únavou, seděl v koutě se zježenou srstí, oči měl strachem vytřeštěné a ocas tiskl ustrašeně k boku. Vypadal tak žalostně, že se muzikant rozesmál na celé kolo. Strach před vlkem už dávno neměl, pivo se mu z hlavy vykouřilo, ospalost zmizela, jenom ranní chlad ho roztřásal.

Mezitím vyšel na obchůzku lesem myslivec. Když se přiblížil k Zacharce, uslyšel najednou nezvyklé zvuky. Co to může jenom být? Šel po hlase, až došel k vlčí jámě. Udiveně zůstal stát na jejím okraji: v jámě uviděl tancovat a hrát muzikanta a první jeho myšlenka byla: Ten spadl do jámy a strachem se z toho zbláznil! Vtom se muzikant rozhlédl a uviděl myslivce.

„Vytáhni mě honem z té díry, dyť ten vlk mě tady chce sežrat!“ volal na něho. „Musel jsem mu hrát celou noc, už je z toho chudák celý zbláznělý, bojím se, aby se nevztekl. Už nemůže ani výt, celý je rozchlupacený jak medvěd a mě bolí od tancování nohy a od hraní ruce. Honem mě pomoz ven!“

Teprve teď uviděl myslivec v koutku jámy vlka. Rychle vytáhl mu­zikanta a pak dobře mířenou ranou zastřelil vlka.
Muzikant mu vypravoval své noční dobrodružství a pak pelášil domů. Zena a děti už na něho netrpělivě čekaly a nemohly uvěřit, co v noci ve vlčí jámě prožil.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice spojení zvířete a tajemného místa - PES, vlk, Vlkodlak se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Střeň – noc v vlčí jamě

  1. Pingback: kraj Olomoucký – Litovelsko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s