Lhota nad Moravou – HASTRMAN

Okres Olomouc

V Nákle bývalo zvykem, že v létě v podvečer po práci vyjeli pacholci a selští synkové s koňmi ke Lhotě a plavili je v řece Moravě.

U Moravy bývalo pak veselo. Koně se brodili ve vodě, chasa se koupala a ve stínu stromů na břehu zapálili ohníček, aby na ně nedotkali komáři.
Malí chlapci se báli hastrmana, ale starší je chlácholili, že se hastrman neodváží vylézt z vody, když je jich tolik. Zvlášť jeden pacholek se hastrmanovi vysmíval a volával na něho:
„Hastrmane, hastrmane, vylez z vody! Já se tě nebojím!“
Hastrman sedával ve spleti rákosí a stromových kořenů a poslouchal, co se o něm mluví. Věděl o všem, co se na břehu povídá, a sliboval rozpustilému pacholkovi pomstu. Hledal jenom vhodnou příležitost.
Jednou večer šel pacholek sám kolem Moravy. Byla tma a všude panovalo veliké ticho. Najednou někdo pleskl chlapce po tváři. Lekl se, ale hned se vzpamatoval:
„Chlapci, nedělejte hlouposti, vylezte z té tmy!“
A plesknutí se opakovalo, a zas a zas. Nikdo se mu neozýval, ne­slyšel ani kroky, ani šustot křoví — nikde nic. Polekal se a začal utíkat. Ale strašidlo mu bylo pořád v patách a facky jenom lítaly. Najednou něco vedle něho vyskočilo, zachechtalo se a hups do řeky! Ted“ pacho­lek teprve poznal, že to byl hastrman. Přiběhl domů celý potlučený a od té doby nebyl by šel v noci k Moravě ani za celý svět.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice Vodníci. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Lhota nad Moravou – HASTRMAN

  1. Pingback: kraj Olomoucký – Litovelsko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s