Naklo – hastrman v studni

Okres Olomouc

Hastrmani se nezdržovali jenom v rybnících, řekách a struhách, ale i ve studních. Proměňovali se v dlouhou zelenou ještěrku a z jedné studny do druhé přecházeli pod zemí pramenem vod. Běda, když je někdo v jejich podzemním království rušil!
Jednou kopali v Nákle novou studni na kopci nad Kravařovem. Povídalo se, že zrovna tam se ukrývá hastrman. Dělníci kopali a byli už hodně hluboko, když tu vyrazil tak mohutný pramen, že voda ihned zaplavila celý dvůr. Dělníci byli rádi, že se dostali šťastně ven a že se neutopili.
Voda se hrnula s takovou prudkostí, že odplavila všechno, co stálo v cestě. Tekla přes dvůr na náves a do sadu. Rozlévala se dál a dál, hrnula se Kravařovem, vnikala do síní, kuchyní a světnic, zaplavovala chlévy. Nastal hrozný zmatek, to si můžete myslet: lidé vynášeli ná­bytek a vyváděli dobytek z chlévů, a ze studny se valily nové a nové proudy vody. Co dělat? Rozhodli se, že tu studnu zase rychle zasypou.
Ze všech stran začali vozit hlínu a kamení a házeli to do jámy. Ale nic to nepomáhalo, hlína se měnila v kal a voda ho hned vynášela ven. Házeli tedy do jámy kamení a pazdeří, aby se zřídlo ucpalo. Po dlouhé době se to konečně podařilo, voda přestala tryskat a pak mohla být studna zasypána.
To všechno způsobil hastrman. Mstil se za to, že lidé porušili jeho klid v hloubi země, ve zřídlech studní. Býval by se musel odtud vy­stěhovat a to se mu nechtělo.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice Vodníci. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Naklo – hastrman v studni

  1. Pingback: kraj Olomoucký – Litovelsko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s