Náklo – Hastrmani

Okres Olomouc

U Nákla za Kravařovem býval ve struze hastrman. Byl to dobrý kamarád pastýřů a rybářů. Sotva se začalo smrákat, vylezl z vody a posadil se na zábradlí mostu a nohama klátil nad vodou, čekal, až někdo k němu přijde na besedu. Měl rád kuřáky a když dostal chuť na kouření, volal na známé, aby přišli s tabákem.
Někdy chodíval za rybáři až do jejich chaloupek a za chladných dní se vyhříval u pece. Ženy ho v kuchyni neviděly rády, protože jim tam nakapal tuze moc vody, která mu pořád vytékala ze šosu kabátu.

Přes den byl ve struze sám, hovořil jen se žábami a chvílemi bylo slyšet, jak se směje nebo pláče. Lidé si o něm povídali, že má smích i pláč v jednom míšečku. Bylo jim to divné, a tak se ho vyptávali, proč to dělá? A on jim odpověděl:
„Když jsem veselý, vzpomenu si, že někdy mně bude zle, a tož se dám do pláče. Ale pak si zase pomyslím, že nikdá není zle pořád. A tož se zase dám do smíchu — protože pak budu taky veselý.“ Pan rechtor nad tím kroutil hlavou a divil se: „Ten náš hastrman, to je opravdový filosof!“

Jednoho dne se na Močidlo nastěhoval zlý hastrman odněkud z hor. Chtěl topit malé děti a starý dobrý hastrman ze struhy se s ním pobil. Když s ním nic nepořídil, odešel jinam — a besedy s ním ustaly.

Hastrman v Močidle se zatím usadil mezi vrbami a když si děti přišly hrát na hráz, kýval na ně křivými prsty. Ale děti se ho bály a nechtěly se přiblížit. A tak víte, co on udělal? Na vrbové větvičky navěsil pantličky v různých barvách a sám se schoval pod kořeny vrb. Chlapci, ti se na pantličky nedali zlákat. Zato děvčátka si je chtěla utrhnout, a pak bývalo zle! Jednou taky Verunka se natahovala pro pantličku a vtom se z vody vynořil hastrman, chytil ji za ruku a táhl ji do hloubky. Marně křičela, marně se bránila. Ostatní děti byly daleko a neslyšely ji. Ještě štěstí, že bylo suché léto! Vody nebylo mnoho a děvčátko se zachránilo na břehu. Celá zmáčená a vylekaná přiběhla domů a mamince všechno vyprávěla.
A tak když se zase pantličky objevily na vrbových větvích, volaly maminky na děti:
„Hastrman je zase v Močidle, jděte si hrát na Okolisko, ať vás neutopí!“

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice Vodníci. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Náklo – Hastrmani

  1. Pingback: kraj Olomoucký – Litovelsko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s