Senice na Hané – NEZBEDNÁ SVĚTÝLKA

Okres Olomouc

Kdysi na podzim vyvařovala děvčata v kotli v zahradě švestky. Pomáhali jim chlapci, bylo tam veselo, všichni zpívali a bavili se. Byla už hodně tma a tu uviděli na poli za silnicí směrem k Senici pobíhat světýlka. Jednomu chlapci nedal čert dobře dělat — a zavolal na ně.

Za chvíli vám uslyší cupitání a z houští vyrazí světýlka, jedno, druhé, celý houf, tancují, dorážejí na chasu  a oni jak to uviděli, rychle utekli a každý jsi našli nějaký ten ukryt.
Jedno děvče — Poluna se jmenovala — uviděla na zemi troky, tož je nadzvedla a šópla pod ně. A už slyší, jak světýlka na trokách dupají. Vypadalo to, jako by po neckách běhala hříbátka. Děvče strachem div neumřelo.

Teprve za hodnou chvíli přišla do sadu hospodyně a spráskla ruce: Po zahradě tančí plno světýlek, švestky v kotli spálené a chasa nikde.
A tak začala volat a poschovávaní chlapci a děvčata vylízali ze svých úkrytů. Shromáždili se kolem hospodyně a teď ona povídá:
„A kdepak je Poluna?“
Ta ubohá se pod trokami málem dusila, ale ne a ne je nadzvednout. Uslyšela na zahradě hlasy a začala volat o pomoc. Chlapci hned při­skočili, troky zvedli a Polunu osvobodili. Jak ta si oddychla, to si můžete myslet!

Vypravovala jim potom, co zažila strachu, když světýlka pobíhala po trokách jako hříbátka. A každého varovala, jen ať nikdy na svě­týlka v poli nevolají a nepískají, protože sama poznala, jak umí pos­měváčky potrestat.


majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice bludičky. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Senice na Hané – NEZBEDNÁ SVĚTÝLKA

  1. Pingback: kraj Olomoucký – Litovelsko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s