Podzemí Hradu Sovinec

okrese Bruntál, Moravskoslezský kraj

Na začátek budu citovat Wilhelm Bergman: který nás duchu zavede k hradu a popíše okolí i s starými místními nazvy …

„Krásná úrodná rovina od Olomouce, která může být, v každém směru srovnávána s některou italskou krajinou, je ohraničena ze severu sudetskými horami, které se v nízkých kupolích táhnou až po město Přerov a tvoří hranici mezi Moravou a Slezskem. Od Olomouce až po Šternberk není tato rovina přerušena žádným pahorkem, ale výše nahoru zvedají se hustě zalesněné hory, které jsou stále mocnější a příkřejší a zavedou turistu do úzkého divoce romantického horského kraje, kde hučí potoky a skály se zdvihají k nebi.
Asi 4 míle od Olomouce a 2 míle od Šternberka severovýchodně, zvedá se na kuželovité hoře z vápence stará pevnost Sovinec. Málo jen ze západní strany od Markersdorfu, Valšovým dolem viditelně, překvapí náhle turistu mohutná stavba Sovince na okresní silnici z Dlouhé Loučky, při dosažení kopce zahaleného do šedého kabátu.
Okolí, které vyčnívá z východo-západní vyčnívající hory ukrytě ležícího Sovince je vyšší, ponejvíce lesnaté. Tam terasovitě leží Karler a Quargelberg a v jejím středu se nachází veliké ložisko vápence s takzvaným vílovým domem nebo též Venusdům. Byla to velká vyčnívající skála, ve které se nacházela jeskyně, která už není a podle báje tam byly ubytovány vyšší bytosti.
Na severní straně je skála, které se říká Uhustein. Z krajního převisu, pod kterým teče lesní potok, se naskytuje pohled na Sovinec divoce romantický a též ukazuje bývalý tajný záchranný východ z hradu pod jménem Kočičí hlava, který visí na příkré skále a pravděpodobně vyústí pod hradem v lese. Kdo ale vystavěl tento hrad není známo. Pravděpodobně na místě Sovince stál římský kastel. Ukazuje na to geografická poloha Sovince jako hlavní průsmyk ke Slezsku, kterému se říkalo klíč k provincii.

Mnohý Hrad Sovinec zná, ale asi ne každý ví že pod Hradem se ukrývá tajemství …

Většina je spojená s rozsáhlímy podzemními prostorami, jimiž je skalní masiv pod hradem prošpikován.
Až se někteří geologové diví, že se do nich hrad nezřítí. Stavitelé záměrně vybrali skálu s velkým množstvím puklin a tektonických zlomů. Využili jich při budování rozsáhlého systému chodeb, sklepů a utajovaných prostor, o jejichž existenci věděli jen zasvěcení.

nejdelší chodba prý vedla až do vesnice Dlouhá Loučka, pro zásobování obleženého hradu.

Takže hodně podzemní chodby byli využívány v roce 1643-44 kdy hrad byl obléhán švédským vojskem. kdy švédové dloho dobývali
Obránci odrazili dva přímé útoky. Tak se Švédové rozhodly hrad vyhladovět. O tom že zatímco Švédové pomali z hladu pojídali koně , na hradě měli díky tajné chodbě všeho dostatek. Švédové nakonec odtáhli aby se vrátily větším vojskem v počtu 8 tisíc mužů … s kterým se jim po delším boji podařilo zvítězit. Ale padlo 800 švédských vojáků . Ale zatím nikde nebyl objeven hromádný hrob , proto je možné že jsou pohřbeni v podzemí hradu.

Hrad Sovinec skoumala společnost AGARTHA a zde je co nalezli :

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice podzemní chodby, švédské utoky na naši zemi se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Podzemí Hradu Sovinec

  1. Pingback: kraj Moravskoslezský – okres Bruntál | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s