Dedřichov – U tří lip – hřbitov vrahů, zlodějů a čarodějnic

Okres Bruntál,  Moravskoslezský kraj

Pěší cesta z Dětřichova na Dalov vede přes vrch, kterému se říká U Tří lip. Lípy byly poká­ceny v minulém století, ale do­dnes toto místo nese tento ná­zev.

Na starých mapách je název Drei Linden. Jsou zde také jako pozůstatek starých dob hraniční kameny bývalých panství Lichtenštejnů, Řádu německých rytířů a města Olomouce.

Málokdo však ví, že počátkem sedmnáctého století tu byl založen hřbitov, kde se pohřbívala těla vrahů, zlodějů a také čarodějnic. Jejich duše tu bez klidu obcházejí a v noční temno­tě dávají najevo svou přítomnost světélkováním a různými zvuky, které děsí pocestné. Mnozí se tomuto místu vyhýbají dodnes, protože příhoda, kterou zažil jistý usedlík z Krahulci, se tenkrát rychle roznesla po celém okolí a někde se vypráví dodnes.

Pavel, rodák z Krahulci, šel jedné noci do Húzové, kde chtěl být časně zrána, aby pozval ranhojiče ke svému nemocnému koni. Po hodině chůze usedl nedaleko hřbitova, aby si odpoči­nul.

Náhle jeho snění přerušil táhlý a pronikavý zvuk, ozývající se z nedaleké houš­tiny. Zvolna se měnil v příšerný chechtot, až se Pavlovi hrů­zou sevřelo srdce.

Chtěl vstát a utíkat, ale nohy mu zdřevěně­ly, tak se jen bezradně rozhlížel, odkud to tušené nebezpečí přijde. Vtom se okolní les rozzářil, stromy zbělely mlhou, vá­nek předal žezlo vichřici a ta sklonila koruny stromů k zemi.

Pavel se otočil a podíval se na nedaleko stojící tři mohutné lípy. Uviděl, jak se najednou silný kmen jedné z nich rozevřel a vystoupila krásná dívka, která držela v rukou zlatou rato­lest. Zlehounka našlapujíc přistoupila dívka k Pavlovi:

„Vítej, poutníku, na tomto místě a přijmi ode mne tuto zla­tou ratolest. Může ti velmi pomoci. Čeho se jí dotkneš, promě­ní se ve zlato. Nebudeš už muset žít v nouzi, budeš bohatý a můžeš vládnout všemu. Předplatíš si dlouhý a šťastný život, lidé si tě budou vážit a staneš se obávaným, protože bohatství jde ruku v ruce s mocí. Vezmi si ji,“ dívka podávala Pavlovi větvičku.

Pavel sevřel pevněji ruce v kapsách, kam mu jeho žena před odchodem z domu nasypala snítky levandule pro štěstí.
„V noci nevěř ničemu, co tě osloví. Jsou to jen přízraky, které lákají dobré lidi do černých propastí. Jejich hlas vzbuzu­je důvěru, ale sotva přikývneš, změní se v příšery, z jejichž objetí už nikdy nevyklouzneš. Pamatuj na to a nevytahuj ruce z kapes,“ tak pravila Pavlova žena, která slyšela už mnohé o kouzlech a čárech zlých mocností.

„To mi ani ruku nepodáš?“ zeptala se dívka a přiblížila svou dlaň s ratolestí blíže k Pavlovi.
„Snad neskrýváš v těch kapsách nůž? Bylo by to stejně marné, ze mne nikdy krev neteče, jsem bytost stvořená z ván­ku a pavoucích sítí. Ale mám srdce, a proto ti chci pomoci. Tak pojď blíž, vezmeš si zlatou ratolest a já se zase vrátím tam, kde nežijí tvorové z masa a kostí.“ Usmála se, ve tváři měla laska­vý výraz, ale přesto Pavel, i když jen na vteřinku, zahlédl v jejích očích cosi pekelného.

Vzpomněl si na slova své ženy a nehnul se ani o krok. Dívka jakoby ztrácela trpělivost a začala žadonit: „Proč mi nevěříš? Nejsem zlá, to jen tvá fantazie tě vede cestou obav a strachu,“ snažila se Pavla přesvědčit o svých dobrých úmyslech. Ten byl ale v tu chvíli už rozhodnut.

„Nech si svou zlatou ratolest a sama si s ní běhej za bohat­stvím. Já je nepotřebuji, nestojím o tvůj dar, sám budu roztáčet kolo svého osudu a vím, že bude záležet jen na mně, bude-li se točit tím správným směrem. Nechci patřit k těm, kteří smě­nili svá srdce za zlato a drahé kamení a chodí ted po světě plni neklidu a obav z toho, budou-li mít dosti času na to, aby si svého bohatství užili. Já si vystačím s tím, co mi bylo dáno pro určený čas mého života a co je ve mně tak hluboko uloženo, že ani sebedelší zlodějská ruka na to nedosáhne.“ Pavel byl moudrý člověk a právě moudrost byla jeho bohatstvím.

Z jeho kapes se začala linout vůně levandule, vítr se ztišil a zjevení krásné dívky se rozplynulo. Pavel, zcela vyčerpán, znovu usedl, když tu do ticha zazněly čísi kroky a před una­veným mužem stanula vysoká postava oděná do černého rubáše.

„Odolal jsi. Jako jeden z mála, kteří tudy prošli. Většina z nich přijala nabídnutou zlatou ratolest, a když uplyne jejich čas, budou tu ležet mezi námi. Já strážím tyto mrtvé duše, které nenajdou nikdy klidu a jejichž vykoupením je to, že pře­dají zlatou ratolest někomu jinému, aby je zase vystřídal.
To je věčný koloběh ztracených duší,“ povzdechl strážce mrtvých a dodal:“ Ale tobě pomohu, protože jsi pochopil, že zákony tohoto koloběhu jsou neúprosné. Vyvedu tě z těchto míst, než se opět objeví ruka se zlatou ratolestí.“

V tu chvíli začalo svítat, sluneční paprsky probleskovaly mezi stromy, ptáci se rozezpívali, na trávě se zatřpytila rosa a Pavel najednou stál na cestě, odkud spatřil střechy domků v Huzové. Došel do vesnice a tam začal na návsi svolávat lidi, aby jim mohl vypovědět, co v noci prožil.
Někteří mu nevěřili, někteří se báli, když nahlédli do své­ho nitra, jiní zase věděli, že i oni by bez úhony prošli cestou kolem hřbitova, protože ten, kdo má laskavé a dobré srdce, nemusí se ničeho bát.
A toto platí dodnes, i když hřbitov je zarostlý, lípy připo­míná jen zašlý nápis a zlatá ratolest se podle všeho za dlouhá léta rozpadla v prach.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice hřbitovy, SEBEVRAZI se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Dedřichov – U tří lip – hřbitov vrahů, zlodějů a čarodějnic

  1. Pingback: kraj Moravskoslezský – okres Bruntál | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s