U Olomouce – ohnivý sud

Okres Olomouc

Jednou se vracel jeden řezník z trhu v Olomouci. Koupil tam pěknou jalovici a těšil se, že na ní hodně vydělá. Bylo už pozdě a řezník pospí­chal domů, že ještě dneska jalovici porazí. Byl zrovna asi tak u polní kapličky, když uviděl, že se proti němu cosi podivného valí. Vypadalo to jako ohnivý sud.

Co se to děje, co to je? mumlal vystrašeně. Chtěl utéct, ale sud už byl u něho. Chtěl ho oběhnout, ale sud se pořád valil před ním. Tak se zastavil a čekal, až se sud odkutálí pryč. Ale podivný sud se taky zastavil.

Zatím se docela setmělo a nebylo vidět ani na krok. Milý řezník zůstal stát. Rozhlížel se na všecky strany, napínal oči, ale všude jen tma a tma. Všecek zmatený a zoufalý se odevzdal osudu a šel pořád za sudem. Na­jednou cítil, jako by se pod ním země bořila. To není nikde jinde než u Slatin, pomyslel si. Mám jít dál, nebo mám radši zůstat na místě? Nedovedl se rozhodnout.

Tu uviděl asi sto kroků před sebou moc a moc světýlek. Vypadalo to, jako by se postavila do dvojstupu a skákala k němu. Že mě chtějí někam zavést? Umínil si, že za nimi nepůjde a že stůj co stůj zůstane, kde teď je. Jalovice si zatím lehla na zem, řezník se posadil vedle ní a položil si hlavu na její hřbet. To už byla světýlka až u něho. Skákala kolem jako divoká a sesypala se jalovici na hřbet jako jiskry. Řezník poznal, že ji to nepálí, protože se ani nepohnula. Tak si dodal kuráže a jedno to světýlko chytl do holé ruky. Bylo nadobro studené, a přece svítilo! Ohlížel se po sudu, ale ten už tam nikde nebyl.

Z toho všeho padla na řezníka taková únava a hlavou se mu honily zmatené myšlenky, že mu najednou bylo docela jedno, co se s ním děje a co se s ním stane. Zavíraly se mu oči — až na tom místě usnul jako zabitý.

Ráno ho tam lidé našli. Donesli ho domů víc mrtvého než živého a na­lili do něho hlt slivovice, aby přišel k sobě. Ale řezník o sobě málo věděl a lomcovala jím horečka.
Vzpamatoval se až druhý den k večeru. Na tu noční cestu nikdy ne­zapomněl!

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice bludičky, ohnivý sud. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na U Olomouce – ohnivý sud

  1. Pingback: kraj Olomoucký – Olomoucko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s