Velký Kosíř – pravěké moře

Okres Prostějov, Olomoucký kraj

13 km jihozápadně od Olomouce nebo 10 km severně od Prostějova na okraji Hornomoravského úvalu se nachází vrch Velký Kosíř, vysoký 442 m n.m.  Také se mu říká hanácký Mont Blanc

Masív Velkého Kosíře je ve tvaru srpu (kosíře), orientovaného ve směru severozápad – jihovýchod a je nejvýchodnějším výběžkem Zábřežské vrchoviny.

Je porostlý smrkovými a dubovými porosty, místně s vtroušenou jedlí a akátem.

Na jeho jihovýchodním okraji se nachází ostrůvek devonských vápenců, které byly již od středověku těženy a díky tomu zde bylo nalezeno takové množství zkamenělin, že této lokalitě věnovali svou pozornost i geologové zvučných jmen jako R. I. Murchison nebo J. Barrande.

Dva z bývalých lomů s hojným výskytem zkamenělin příslušníků devonské fauny byly vyhlášeny za národní přírodní památku (Státní lom, Růžičkův lom). Další národní přírodní památkou na vápencovém podloží je Vápenice

Na malé ploše zde najdeme pestrou mozaiku hornin, patřících několika geologickým útvarům různého stáří. V průběhu dlouhé geologické historie bylo okolí Kosíře několikrát zaplaveno mořem.

Proto zde  jsou četné zkameněliny mořských živočichů, staré skoro 400 milionů let, nalézané na jeho jihovýchodních svazích ve vrstvách tzv. čelechovických vápenců. Jde o typickou faunu korálových útesů – korály, ramenonožce, lilijice, plže, mlže, ježovky i trilobity. V okolí Kosíře se našly i sedimenty se zkamenělinami třetihorních ústřic.

V období prvohor – v devonu – jsou svědectvím mořské záplavy vápence světově proslulé paleontologické lokality u  Čelechovic na Hané.  Hřbet Kosíře je tvořen rovněž horninami (drobami, břidlicemi a slepenci) usazenými v moři v období dalšího prvohorního útvaru – karbonu..Tyto horniny  byly  těženy  ve velkém lomu  u Střechovic.

Další mořská záplava se zde odehrála  až v madších třetihorách, kdy se okolí Kosíře stalo součástí prostoru, který geologové označují jako karpatská předhlubeň Písky, jíly a vápence  z tohoto období  byly nalezeny u Slatinek,  Hluchova, Služína  a Čech pod Kosířem.

Ve čtvrtohorách se  na starších horninách uložily mohutné  vrstvy spraší, často  s kosterními pozůstatky velkých  savců, včetně mamutů. V tomto nejmladším geologickém útvaru vstupuje do dějů na Zemi člověk.

ČELECHOVICE n Hané

Obec Čelechovice na Hané je hanácká vesnice ležící 6 km od Prostějova. Má tři části: Čelechovice na Hané, Kaple a Studenec a náleží do okresu rostějov. Správní území je vymezeno katastrální hranicí Čelechovice na Hané a Studenec. Území tvoří mírně zvlněný terén v nadmořské výšce 234 m, který se severozápadně od obce zvedá ve vrch Vápenice 318 m.n.n. Toto území je součástí Přírodního parku Velký Kosíř s naučnou stezkou. V katastru obce se nachází jedinečná geologická lokalita čelechovického devonu, která patří k nejvyznamnějším a zkamenělinami prvohorní fauny nejbohatším lokalitám naší republiky.

RUŽIČKŮV LOM

Opuštěný lom se nachází asi 1 km severozápadně od obce Čelechovice na Hané, v katastrálním území této obce. Památka byla vyhlášena vroce 1974. Rozloha území je 1,32 ha.

Růžičkův lom leží na jihovýchodním úpatí Velkého Kosíře. Nadmořská výška území se pohybuje v rozmezí 295 – 314 m n. m. Podloží lomu tvoří mělkovodní vápence střednědevonského stáří, které vystupují z třetihorních a čtvrtohorních sedimentů. Čelechovický devon je řazen kvývoji Moravského krasu. Po celém obvodu lomu se vyskytují tzv. „červené korálové vrstvy“, které jsou bohaté na fosilie zástupců prvohorní mořské fauny.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice české moře. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Velký Kosíř – pravěké moře

  1. Pingback: kraj Olomoucký – Olomoucko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s