dub nad moravou – DIVOŽENKA

Okres  Olomouc

Čtrnáct kilometrů jižně od Olomouce se nachází v Dubu nad Moravou čast obce Tučapy.

V tučapských lukách je bažina, říká se jí Kudlov, a v ní se pořád drží voda. Na tom místě prý kdysi dávno stával hrad. Celý se propadl, jen ta bažina po něm zůstala.

Jednou prý tam obracel jeden tučapský hospodář s pacholky pokosený ječmen, byly zrovna žně. Před polednem se všichni sebrali a šli domů. Hospodář tam nechal jen jednoho čeledína, ať přes poledne ječmen obrací, aby lip proseni. Čeledín zůstal na poli sám a pustil se do práce. Tu se podívá, a kde se vzala tu se vzala, stojí před ním překrásná žena, celá v bílém.
„Děláš, děláš — obědvals?“ ptala se ho.
„Ne,“ odpověděl jí čeledín.
„Když ne, tak ti dám oběda,“ řekla mu. Na ruce měla košík, sáhla do něho a vytáhla velikánský vdolek a podávala mu jej. Vdolek zdaleka pěkně voněl a čeledín po něm s chutí sáhl. Když zvedl hlavu, krásná panna byla tatam, zmizela někde ke Kudlovu.
Pohůnek měl hlad, posadil se na mez a chtěl se do darovaného vdolku pustit. Rozlomil jej — a co viděl! Vdolek byl uvnitř plný vlasů.
„Ty jedna jakási, takový je to koláč?“
Zahodil vdolek pod mez, běžel domů a vykládal všecko hospodářovi.
„Poj dme se na tu věc podívat,“ kroutil hlavou sedlák a hned se tam vypravili zpátky. Ale když tam přišli, po vdolku ani památky, nenašli z něho ani drobínek.

Jindy pásl u Kudlova na strništi pasák husy. Byl horký den, slunko pálilo a husy dostaly žízeň. Pasákovi se nechtělo hnát je až na řeku a řekl si, že je zazené do mokré bažiny u Kudlova, však je tam voda taky čistá. Ale ať se namáhal jak chtěl, husy nechtěly hnout, zmateně kejhaly a to­čily se na místě pořád sem a tam.
Takové věci se prý děly na Kudlově. Prý proto, že se tam zdržovaly divoženky.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice divoženky a víly, propadlá města hrady .... Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na dub nad moravou – DIVOŽENKA

  1. Pingback: kraj Olomoucký – Olomoucko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s