Náměsť na Hané – zlatý poklad

Okres Olomouc

Náměsťi na Hané kdysi stával hrad na ostrožně nad pravým břehem potoka Šumice na jihozápadním okraji obce Náměšť, zvané Kapounov, v místě, kde se dosud říká Na hradě.

Pravděpodobně nejpozději v 16. století byl již opuštěn zřejmě proto, že byl malý a nepohodlný a jeho funkci šlechtického sídla a správního střediska náměšťského statku převzala tvrz (pozdější dolní zámek) na okraji vesnice.

V roce 1726 koupili náměšťské panství Harrachové, kteří patřili k významným rodům v Habsburské říši. V této době jim jako sídlo sloužil starý tzv. Dolní zámek Po skončení sedmileté války (přesně 1.3.1766) začal Ferdinand Bonaventura se stavbou nového zámku poblíž zříceniny středověkého hradu

Založil u něho ovocné zahrady a ze čtyř stran vytyčil lipové aleje.

Dolní zámek roku 1765 byl proměněn v textilní manufakturu a v roce 1780 ve sladovnu

Ze severních Čech zavolal na Hanou zkušené německé tkalce a dovolil jim, ať si kolem nového zámku postaví chaloupky. S těmi ci­zinci přišla i nějaká rodina Frýzova, pocházeli prý odkudsi z Německa. Jejich potomci potom bývali v chalupě na Hradě.

Mezi lidmi se Frýzovi málokdy ukázali. Neměli žádné děti a jejich chalupa byla čistá a pořád uzamčená. Vykládalo se, že jsou tuze zá­možní a že ani sami nevědí, kolik mají majetku. Jak k tomu bohatství přišli?

Jeden mužský prý jednou nějak objevil, že v kopcovitém lese nad novou pilou leží v zemi zlatý poklad. Frýza někde obstaral kuličku ze skla, říkal jí virgule, a ta měla tu čarovnou moc, že se sama koulela po zemi a zastavila se na místě, kde bylo zlato. To se ale muselo udělat na Velký pátek, když se v kostele četly pašije.

Starý Frýza, když měl tu kouzelnou kuličku, jednoho dne povídal:
„Ženo, co říkáš, vyzkoumáme, co je na tom pravdy.“
S ženou a jedním kamarádem se na všecko připravili. Jak z kostela zazněly pašije, hodil Frýza kuličku na zem. Skočila jako živá a rovnou do lesa. Všichni tři vzali rýče a motyky a běželi za kuličkou. Ta skákala cestou necestou, lesem a mýtinou — až se zastavila na kopci nad novou pilou.

„Tady je to! Honem do díla,“ poručil starý Frýza.
Žena pomalu čtla ze staré knihy pašije. Ti dva zatím kopali a odhazo­vali hlínu a kameny, až měli ruce krvavé a pot se jim hrnul z čela.
Najednou Frýza vykulil oči a vykřikl:
„Pozor, už něco vidím, ted opatrně!“
Ze země se vyvalil železný hrnec plný peněz, padaly z něho samé renščáky a dvourenščáky a zvonily mezi kamením po zemi.
Ti tři zapomněli na celý svět a skočili k hrnci, že zlaťáky posbírají. Ale jak žena přestala číst pašije, země zarachotila a hrnec celý se propadl.

V povětří to pískalo a hvízdalo jako pekelná muzika. Frýza s ženou a kamarádem se tetelili strachy a čekali, co ještě přijde.
Za chvíli se všecko utišilo.

Po pokladu ale ani památky! Když se roz­hlíželi kolem a kolem, našli tam jenom nějaké kusy křemene s lesklými nitkami, vypadalo to jako zlato. Tak je sebrali, a když si je potom doma prohlíželi, poznali, že je to ryzí zlato. Aspoň něco!

Ty křemeny jim daly tolik toho zlata, že oni i jejich potomci měli dost peněz na celý život.

Jen ta kouzelná kulička, ta virgule, se jim tenkrát na kopci
navždycky ztratila!

Reklamy

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice zakopané zapomenuté poklady. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Náměsť na Hané – zlatý poklad

  1. Pingback: kraj Olomoucký – Litovelsko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s