Rakodavy – HASTRMAN

Okres Olomouc

Rakodavy je část obce Věrovany která se nachází u Dubu nad Moravou. V její severní části Nenakonice stojí zámek.

Taky pod rakodavskými zahradami býval jeden starý hastrman: žil tam se svým synem. Sedával v zátočině na křivé vrbě a dával pozor. Vždycky když tam přišla pro vodu děvečka jednoho rakodavského hos­podáře, dal se s ni do řeči a pak se zase schoval do vody. Ta děvečka byla nejpěknější z celé dědiny a starý hastrman jí pokaždé vykládal, že má pro ni ženicha.

„A kdopak to je, copak ho neznám?“ smála se dívka.
Starý hastrman jí chtěl namluvit svého syna. Za nějaký čas si navykl chodit tomu hospodáři až ke kuchyni a vyhlížel tam tu děvečku. Když se to hospodář dověděl, řekl si, že dá vodnímu panáčkovi za vyučenou. Nachystal si tlustý provaz, a jak mu jednou hastrman vklouzl do sto­doly, sedlák ho tam zavřel, vzal provaz a nabil mu, co se do něho vlezlo. Teprve pak ho pustil. Myslil si, že teď už dá hastrman pokoj.

Vodní panáček se vlekl ze stodoly a kňučel jako pes, tělo měl samé modřiny a šrámy. Ale jak došel k vodě, otočil se zpátky a pohrozil hos­podáři svou malou pěstičkou:
„Počkej, počkej, za to si na tebe posvítím!“
Když to hospodář slyšel, trochu se ulekl. Dobře věděl, že s tou vodní havětí nejsou žádné žerty. Mrzelo ho, že si s hastrmanem něco začínal. Ale pak si odplivl a povídal:
„Hm, však já si už dám pozor.“

Od té doby se vodě vyhýbal na sto honů a vždycky nosil u sebe to­pinku: tenkrát se věřilo, že kdo má při sobě dvakrát pečený chleba, nemusí se hastrmana bát.

Jednou v létě, když panovalo velikánské horko, zapo­mněl na své předsevzetí a šel koupat koně. Najednou se před ním vynořila zelená hlava — hastrman! Škaredě se na něho šklebil a posměšně mu povídal:
„Tak jsme se přece potkali! Teď si vzpomeň na všecko, cos mně ten­krát udělal.“
Sedlák se už v duchu loučil s životem, myslel si, že mu není žádné pomoci. Ale hastrman najednou řekl:
„Víš co? Já ti daruju život — ale ne zadarmo. Jestli mně slíbíš, že tu děvečku přivedeš za nevěstu pro mého syna a jestli mně budeš nosit tabák, tak tě pustím. Ale pamatuj si, nikomu o tom ani slovo!“

To se ví, sedlák mu slíbil všecko, co hastrman chtěl. Co měl taky jin­šího dělat ? Jen když sám v té chvíli vyvázl životem.
Nosil potají hastrmanovi k vodě tabák a vodník se měl dobře. Ale jak přemluvit tu dívku, aby si vzala hastrmanova syna? To sedlák nevěděl. Hastrman ho nejprv upomínal a pak se spolu několikrát i pohádali. Nakonec ztratil vodní panáček trpělivost a jednoho dne milého sedláka stáhl pod vodu.

To hospodářství bývalo nejlepší v dědině, sedlák sklízel vždycky nej­víc řepy a rohatého dobytka míval plné chlévy. Ale po jeho smrti statek upadal, až nadobro zpustl. Nastěhoval se do něj hastrman se svým sy­náčkem a strašili celou ves. Jen kdo jim něco dal, pečené brambory nebo trochu tabáku, ten měl od nich pokoj.

Takové věci dělali ti hastrmani!

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice Vodníci. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Rakodavy – HASTRMAN

  1. Pingback: kraj Olomoucký – Olomoucko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s