Přerov – les Žebračka – dva hastrmani

Okres Přerov,  Olomoucký kraj

Na východ od Přerova je les Žebračka, příměstský les města Přerova, unikátní zbytek původně rozsáhlých lužních lesů údolní nivy řeky Bečvy. Místo výskytu vzácných a ohrožených druhů rostlin a živočichů.  Název je doložen ze 14. století, kdy jej listinou 7.6.1386 věnoval markrabí Jošt Přerovu. Proč byl tak pojmenován se přesně neví, snad si Přerované les u markrabího vyžebrali.

V Přerově ste mohli za dávných časů potkat hned dvě hastrmanské živnosti.
Ten jeden byl učiněné dobračisko. Za porci tabáku naháněl rybářům ryby a pomáhal formanům, když jim kolo od vozu  uvízlo v nějaké té škvíře.

Za to ten druhý to bylo pěkné kvítko. Lidí  se spíš stranil a držel se víc v Žebračce na Strhanci. Ale když už na nějakého člověka narazil neváhal ho pořádně postrašit.I dcera hodináře se sním prý setkala. Jednoho dne okopávala se svým otcem brambory na mýtince v Žebračce. Otec se vrátil do Přerova a ona tam zůstala sama. Pracovala až do klekání. V tom dńedaleko v křovinách uslyšela nějaké čvachtání. Vzpoměla si na hastrmana, popadla motyku a utíkala domů.  Celou cestu jí pronásledovaly ty prapodivné zvuky. Na konci cesty, kde se vzal tu se vzal, sedí na stromě hastrman a zle se na ni šklebí. Dcera se lekla. Naštěstí nestratila hlas ani svou duchapřítomnost. Pěkně křesťansky pozdravila . “ Čert tě sper!“ zaskřehotal hastrman, protože tím pozdravením nad ní ztratil moc,  a ztratil se v křoví. Děvče uříceně přispěchalo domů. Hastrmana v Žebračce už nikdy nepotkalo.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice Vodníci. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Přerov – les Žebračka – dva hastrmani

  1. Pingback: kraj Olomoucký – Přerovsko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s