Majetín – PROPADLÝ HRAD

Obec Majetín leží v nejjižnější části olomouckého okresu, vzdálena od krajského města Olomouce vzdušnou čarou 12 km

První písemná zmínka o Majetíne je z roku 1277, kdy pri urovnání sporu mezi kláštery Hradisko a Velehrad o hranici mezi vesnicemi Bystrovany a Chválkovice vystupuje jako jeden z rozhodcích Herman z Majetína. Tehdejší Majetín se skládal z oválné tvrze – vodního hradu a podhradí – Starého Majetína.

Majetín se v té době rozrostl snad o obyvatele zaniklé osady Mastník. Tvrz zmohutněla a v době husitských válek byla jednou z hlavních husitských pevností v olomouckém kraji. O významu opevnění svědčí také to, že císařem Zikmundem bylo požadováno její zboření. V době husitských a českouherských válek zaniklo mnoho osad, mezi nimi i osada Lhotka v roce 1481.

V Majetíně u Olomouce, jak je ten malý vršíček, prý kdysi stával hrad a pod ním se rozkládala širá rovina.

Ten hrad patříval pánům z Majetajnů. Poslední hradní pán měl zlostnou a divokou povahu, všichni poddaní se ho báli a po straně ho proklínali. Ale nahlas si netroufli proti němu říct ani slovo.

Tenkrát vtrhli do země Prusové a všecko plenili a ničili. Hrnuli se na Moravu jako povodeň a brzy stali až u samého Tovačova. Bylo zle! Pán z Majetajnů naporučil, ať všichni sedláci seberou zbraně, a vytáhl i s nimi proti pruskému vojsku. U Tovačova se prý spolu srazili a nastal boj. Mrtvých i raněných bylo na obou stranách moc a moc, ale nakonec přece jen sedláci ty Prusy zahnali. Jen hradního pána nemohli najít. Ten ležel v mdlobách mezi raněnými.

Až navečer se vzpamatoval, sebral se a pěšky se vracel na hrad. Za tmy přišel do jedné hospůdky a řekl si, že tam přenocuje, že si pěkně odpočine a ráno se vrátí domů. Sedl si za stůl a poručil si jíst a pít. Tu vstoupil do hospody jakýsi mládenec, měl na sobě myslivecký oděv, sojčí pírko za kloboukem, točil hůlčičkou a jezdil po hospodě černýma očima.

Když viděl hradního pána, jak tam mrzutě sedí, přitočil se k němu a povídal:
„Milostivý pane, co kdybychom si zahráli? Ať zaženeme dlouhou chvíli!“
„Když chceš, tak si zahraj em,“ řekl pán a trochu ožil. Myslel si: Aspoň mně čas lip uteče.

Mládenec vytáhl z kapsy kabátu karty, zamíchal je, až lítaly, a hned začali hrát. Za hodinku měl myslivecký před sebou hromádku zlaťáků a hradní pán se mračil víc a víc. Myslivecký mládenec měl zato pořád lepší náladu a poroučel nové a nové pití, že hospodský ani nestačil nosit na stůl. Brzy neměl hradní pán v kapse ani zlámaný groš.

Když sázel poslední hru, vykřikl zlostně:
„Když teď prohraju, ať můj hrad třeba vezme čert!“
Myslivecký se jen tak divně usmál, vynesl kartu a potichu povídal:
„Platí, platí, milostivý pane.“

Pán z Majetajnů zase prohrál!

Celý rozlobený vstal a šel si lehnout. Myslivec zatím posbíral rozhá­zené karty, zaplatil za pití a ztratil se z hospody jako pára.
časně zrána se hradní pán vydal na další cestu. Když přišel do lesíka Olší, potkal tam posla na koni a ten volal celý vyděšený:
„Vaše Milosti, hrad se propadl, hrad se propadl!“

Pán zůstal jako solný sloup. Ale pak se vzpamatoval a plný zlostí vykřikl:
„Cože? Že se propadl můj hrad? Tak když čert vzal hrad, ať si mě vezme taky!“

Jen to dopověděl, země prý zarachotila a po pánu z Majetajnů nebylo památky. Nikdy víc už o něm neslyšeli a na jeho hrad už taky skoro za­pomněli.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice propadlá města hrady ..., prusko-rakouská bitva, čertovská místa. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Majetín – PROPADLÝ HRAD

  1. Pingback: kraj Olomoucký – Olomoucko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s