bělkovické udolí – skleněný kopec a spalenicko – Propadlé dva hrady

Okres Olomouc

Po pravé straně Bělkovského údolí se zvedá vrch, říká se mu Skleněný „kopec. Na něm kdysi stával pěkný hrad, patřil prý panu Petru Jelitoví. Nedaleko Skleněného kopce je místo nazývané Spálenisko. Taky tady býval hrad a v něm sídlil rytíř Jan Volek.

Ti dva — Petr Jelito a Jan Volek — byli věrní kumpáni, často se navštěvovali a pořádali pitky a zábavy. To se rozumí, že takový život stál hromady peněz! A když se jim zlaťáky rozkutálely a oni nevěděli kudy kam, zavolali si na pomoc čerta. Na jejich pozvání se jednou před nimi luciper objevil a povídal:

„Peněz vám dám, co si jen pomyslíte. Ale něco za něco  dostanu od vás úpis a vlastní rukou mi ho podepíšete.“
„To ti beze všeho dáme smáli se ti dva rytíři. „Ale už si s těmi pe­nězi pospěš.“
Oba se s černým panáčkem lehko domluvili.

Od té doby si vedli ještě lehkomyslněji než předtím, rozhazovali majetek oběma rukama a drželi pitky až do rána. Jednou v létě prý taky pozvali na své hrady společnost, pili dobrá vína, muzika jim hrála a veselili se. Když však odbila půlnoc, najednou prý se strhla hrozná bouřka, hřmělo a blesky se křižovaly a oba hrady se s celou společností propadly do země.
To se stalo už dávno, pradávno. Ale od té doby lidé vždycky o půlnoci slýchali mezi Bělkovskou a Dolanskou Skalicí žalostný pláč a nářek. To prý tam bloudili ti dva rozmařilí rytíři, pan Petr Jelito a Jan Volek, a hledali své propadlé hrady.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice propadlá města hrady ..., čertovská místa. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na bělkovické udolí – skleněný kopec a spalenicko – Propadlé dva hrady

  1. Pingback: kraj Olomoucký – Olomoucko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s