Helštýn – po­klady pána z Linavy

Okres Přerov,  Olomoucký kraj

Ještě za svého života prý pán z Linavy zakopal všecky své bohaté po­klady někde na hradě  jenže zapomněl kde.

Jednou se vracel jeden soused z města byl tam na jarmaku  a cestou šel přes Helštýn. Když tam docházel, bylo už hodně tma a zabloudil. Najednou se ocitl až u střílny, co je za ní ta bezedná studna. Zmateně se rozhlížel, jak se tam dostal a kudy odtud.

V tom se proti němu vynořil ze tmy černý pes, statný jako tele. Na krku měl zlatý  řetěz a na hlavě rytířskou přilbici. Ten soused zůstal, to se ví, jako vbitý do země. Co to je, co to je? Pes vypadal jako zkamenělý, ani neštěkal, ani na něho nedorážel, jen na něho upřeně hleděl. Měsíc na chvilku vyšel z mraků a přilbice na hlavě psa se slabě zaleskla, a j ak psisko pohnulo hlavou, zlatý řetěz zazvonil. Ale pes jenom bez hnutí stál a pořád se díval svýma ohnivýma očima.

Milý strýc couval pozpátku dolů z kopce. Jen se později vždycky divil, že tam někde nespadl ani neklopýtl! Oči měl vyražené strachy a jen čekal, co se stane.

Ale nedělo se nic. Strýc se vzpamatoval a rychle namířil k cestě. Několikrát se ohlédl zpátky a viděl, že pes ještě stojí na tom místě, smutně se za ním dívá ohnivýma očima a jen semtam mrskne ocasem.

V té chvíli si soused vzpomněl na rytíře z Linavy. Už od mala o něm slýchal moc vyprávět: prý bloudí po hradě a hledá své ztracené poklady. Strýce chytla lítost u srdce nad jeho smutným osudem a v té prý pes jaksi radostně zaštěkl, obrátil se nahoru ke zdi a tentam. Zůstala za ním jen jakoby ohnivá čára a hned nato se nad střílnou ukázala jakási záře a za chvilku zase zmizela.

Strýc měl toho dost! Vzal nohy na ramena a běžel domů. Staří sousedi mu vykládali, že ten velikánský černý pes je prý zakletý pán z Linavy. Až prý se vyskytne nějaký člověk, co se toho psiska nezalekne a co za ním půjde k bezedné studni, ten podle záře pozná, kde ty poklady leží.

Tomu sousedu ta věc nedala pokoj. Sebral pár lidí ze Záhoří a vypra­vili se na to místo, kde tenkrát v noci viděl černého psa a tu zář. Kopali tam, ale motyky se odrážely od kamení, všude tam duněla jen tvrdá skála. Mořili se skoro do tmy, až na ně přišla jakási tajemná hrůza a všeho nechali.

Starý hajný Onderka vždycky vykládal, že ty rytířovy poklady tam někde dodnes leží. Ale kde? Kdyby je přece jednou tak někdo našel!

Taky se jednou vydal jeden smělý čeledín k bezedné studni na Helštýně, právě na Štědrý večer. Ty poklady mu nedaly spát!
Když tam došel, byla zrovna půlnoc.

Vtom zaslechl z hradní kaple zpívat vánoční koledy, a tak krásně, jak je ještě nikdy v životě neslyšel, i varhany k tomu hrály.

Čeledína přešla všecka odvaha, ale přece jen ho něco drželo, aby na hradě zůstal. Schoval se u vchodu k třetímu nádvoří a napjatě se díval, co se stane.

Za chvíli se na mostě objevil průvod rytířů, všichni v plné zbroji, a za nimi se nesly rytiřky v závojích. Tiše a velebně prošli okolo čeledína, jako by ho ani neviděli. Až poslední rytíř zůstal o pár kroků pozadu, přitočil se k němu a pošeptal:
„Nechoď sem už nikdy v tuto dobu, nebo špatně skončíš! Popřej nám klid.“

Ten rytíř měl dlouhé bílé vousy až na prsa. Pak taky zašel za ostatními a celý průvod zmizel jako pára.
Byli tu, nebyli tu?

Čeledín se ráno vrátil z hradu a měl vlasy bílé jako mlíko! Za jednu noc tam zešedivěl. Od té doby se Helštýnu vyhýbal, a ne tak tam hledat poklady.

Až po mnoha letech někde viděl obraz pana Bedřicha z Linavy. Zaříkal se, že zrovna tak vypadal ten rytíř, co tenkrát šel nejposlednější v tom nočním průvodu.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice spojení zvířete a tajemného místa - PES, vlk, Vlkodlak, zakopané zapomenuté poklady. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Helštýn – po­klady pána z Linavy

  1. Pingback: kraj Olomoucký – Lipensko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s