Lipinka – zlí duchové v lese kárníku – lesní kotlinka Hukadla

Nová Hradečná – se nachází devět kilometrů severozápadně od města Uničov a je součástí Mikroregionu Uničovsko v Olomouckém kraji. Vznikla v roce 1960 spojením dvou samostatných obcí – Hradečné a Hradce, které se rozprostírají po obou stranách silnice a potoka Brabínku.
Lipinka – Je obklopena ze všech stran hlubokými lesy a krásnou přírodou. Od severu je chráněna památnou horou Bradlo a Kočičí skálou, ze západu Ostrou horou a z jihu vrchem Skalka a lesem Kárníkem. První zmínka o malé osadě Lipinka, jejíž název byl odvozen od staročeského slova lípí (lipového porostu), pochází patrně z roku 1371. Osada byla součástí úsovského panství, její obyvatelé se převážně živili těžbou dřeva z okolních lesů, pálením dřevěného uhlí a později také výrobou košťat, řešet a sít. V chudých rodinách si také častokrát přivydělávali tkaním lnu.
oboře nad obcí Lipinka poblíž turistické modré trasy na Bradlo, můžeme vidět daňka evropského (Dama dama) a muflona (Ovis musimon), ale také poněkud méně známou zvěř – sibiřského jelena marala ( Cervus elaphus sibiricus ).
Troubelice je obcí, která se nachází v okrese Olomouc, Olomouckém kraji. Ve vzdálenosti 6 km jižně leží město Uničov, 12 km západně město Mohelnice, 13 km jižně město Litovel a 16 km severozápadně město Zábřeh.
Pískov je vesnice, část obce Troubelice v okrese Olomouc. Nachází se asi 2 km na západ od Troubelic.
Mezi obcemi Pískovcem, Lipinkou a Troubelicemi je lesní ostrůvek zvaný Karnik

Z hlubokých lesů v okolí Lipinky kdysi lidé často odváželi povozy plné nasekaného dříví. Vydělávali si tak na skromnou obživu a zároveň se v zimě za dlouhých večerů pěkně hřáli u kamen.

Všichni se ale báli jet přes les Kárník, který se nachází mezi obcemi Pískovcem, Lipinkou a Troubelicemi

O lesíku kolovali pověsti že se tam prý zdržovali zlí duchové, kteří tu po nocích hráli kuželky s lidskými „hnáty“, koho prý chytili, ten se nedožil rána

Jednou šel troubelický občan cestou z Lipinky a viděl o půlnoci, jak v lese Karniku hráli umrlci kuželky. Koulemi jim byly lidské lebky a kuželkami lidské hnáty.

Panský hajný zase slyšel zvláštní zvuky; spatřil na stromě zavěšené lidské lebky a hnáty, které větrem do sebe narážely a vydávaly při tom příšernou hudbu. Tenkrát přiběhl domů celý uřícený a čtrnáct dní ležel, než se z toho trošku dostal. Od té doby do Karniku víc nešel.

Další pověst vypráví, že jeden chudý člověk z Lipinky zaslechl v zimě v lese o půlnoci divné řinčení a tu uviděl, jak kostlivec žal kosou sněhem pokrytou chvojku.

Veškerá tato vidění po odtroubení jedné hodiny po půlnoci zmizelo.

Nejzajímavější je však událost, kterou prý mají ti starší v paměti. Stará žebračka se někde zdržela a když šla o půlnoci přes Karnik, kostlivci měli právě tancovačku. Chtě nechtě musela s nimi do kola. Dlouho vyprávěla v Úsově, kde bydlela, že se za mlada nikdy tak dobře nevytančila jako tenkrát…

Mezi dědinami Pískovém, Lipinkou a Troubelicemi ležela kdysi nepatrná lesní kotlinka, ověnčená lesem Kárníkem a zvaná Hukadla. Houkalové a houkalky, po nichž dostalo toto místo jméno, byli lesní mládenci a lesní panny v bílém úboru, ze zeleným pásem kolem beder, na hlavě s mnišskou kapuci. Ti zvláštním houkáním vábili k sobě nezkušené mladé lidi, tancovali s nimi až do vysílení, utancovali je k smrti a odkvapili.

Tak jednou v neděli před svatým Janem Křtitelem odpoledne po požehnání jedna mladá svobodná dívka se vybrala do Hukadel hledat koření lásky, laskavec, neboť se jí zdálo, že láska jejího milého k ní už chladne. Bylo to jen pouhé zdání, pravdy na tom ani za mák. Než láska bývá podezřívavá a dívka chtěla mít jistotu. Její milý, když se dopátral, kam dívka odešla, pospíšil si za ní a našel ji odpočívající na mezi s vonnou mateřídouškou.
Náhle z lesa něco zahouká, a zase a opět. „Slyšíš?“ řekla dívka. „To houkal volá na houkalku. Závidí nám naši lásku. Bojím se jich, pojď odtud!“ Vstala a táhla chlapce jinam. Napřed zavolám na houkalku, abych se dověděl, jestli je pěknější než ty,“ řekl hoch, zasmál se, a než mu v tom mohla zabránit, třikrát zahoukal do lesa.
Znenadání, kde se vzala, tu se vzala, zjevila se bílá žena se zeleným pásem kolem beder, hlavu v kapuci, třikrát zahoukala, chopila se mládence a rejdila s ním v šíleném tanci. Za chvíli se objevil i houkal a pustil se do stejně divokého tance s děvčetem.
Ráno je našli na poli mrtvé s krvavými chodidly. Oba mladí nešťastníci se stali obětí zlých duchů – houkala a houkalky.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice duchové, pronásledování evangelíků. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Lipinka – zlí duchové v lese kárníku – lesní kotlinka Hukadla

  1. Pingback: kraj Olomoucký – Uničovsko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s