Chvalatice – Vranovské poklady

Okres Znojmo, Jihomoravský kraj

Obec Chvalatice se nachází přibližně půl kilometru nad Vranovskou přehradou, 15 km jižně od Moravských Budějovic.

Podle vyprávění se nalézají v okolí nejmeně tři místa s poklady.

První poklad je schovaný u Skály Vítězslava Nováka. Zde stával kdysi hrad, jehož podzemní chodby vedly až na Cornštejn a Hardegg. Skálu najdete na břehu přehrady.
Jednou přepadli hrad nepřátelé a bylo jisté, že se jeho obyvatelé neubrání. Museli tedy uprchnout. Ale co s penězi? Nemohli je přece nechat napospas nepřátelům. Zakopali je tedy do země u velkého, dva metry vysokého balvanu a na tom místě zasázeli několik švestek. Jedna děvečka se z toho hradu zachránila a žila až do smrti ve Chvalaticích. Na smrtelném loži sice pověděla lidem, kde je poklad ukryt, ale švestky už tam nestály. Poklad je ovšem možné přesto nalézt – zkuste to! (V r. 1978 se na pozemku pana Jaroslava Bočka, v domě, který prý dříve patřil oné služce z hradu, skutečně nalezlo mnoho vzácných starých mincí).

Druhý poklad se skrývá za Chvalaticemi v takzvaném „Měděném údolí.“ Kdysi sem zavedl starý chvalatický pastýř dobytek z celé vesnice. Natáhl se přes poledne do chládku, pod hlavu si položil kabátek, když tu najednou.. pařez, na který si chtěl uložit hlavu, se začal náhle propadat do země. Pastýř vstal, prohlédl si pařízek a místo něj vidí káď plnou měďáků. Než si jich ale stačil nabrat, zmizely. Ve Chvalaticích totiž právě v tu chvíli zazvonil zvon.

Třetí chvalatický poklad leží na místě zvaném „U olšin“. Do bývalého olšového hájku chodili chudí lidé před zimou prořezávat větve, aby měli čím v zimě zatopit. Také jeden věkem už sklácený stařeček sem přišel, aby si zajistil na zimu aspoň trochu tepla. Shrbený sbírá větve a náhle zakopne o ztrouchnivělý pařez. Pohlédne pod něj a uvidí v prohlubině kotel s penězi. Jen se na něj smějí! Stařík neodolá a nabere si jich plnou hrst. Trochu se s nimi začne mazlit a to mu zabrání vzít si jich víc: kotel s penězi se náhle s rachotem propadne do země. Hrst plná zlaťáků naštěstí staříkovi v ruce už zůstala.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice zakopané zapomenuté poklady. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Chvalatice – Vranovské poklady

  1. Pingback: kraj Jihomoravský – Okres Znojmo | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s