Čejkovice – Templářské sklepy

okres Hodonín, Jihomoravský kraj

Čejkovice je malebná obec na jihu moravy, kde se nachází velmi staré podzemní prostory, jejichž vznik sahá hluboko do dávné minulosti.

Pokud nahlédneme trošku dál do historie, dostaneme se k letopočtu 1248.
Z tohoto ruku pochází první písemné zmínky spojené s příchodem Templářů do Čejkovic.
Někteří z vás si jistě budou klást otázku, proč zrovna v Čejkovicích měl řád Templářů postaveno jedno z mnoha ze svých sídel.
Odpověď je velmi jednoduchá.
Členové řádu Templářských rytířů k nám přišli až z Francie na pozvání Václava II, a jejich úkolem bylo chránit pocestné, kteří v té době putovali po nedalekých obchodních stezkách.

Do naší země přišli Templáři r.1232 a asi o 11 let později se usadili na Moravě. V Čejkovicích vybudovali tvrz a k němu složitý systém podzemních chodeb a sklepení. Dnes s určitou přesností nevíme, jak dlouhé tyto sklepy byly. Můžeme pouze odhadovat na základě dochovaných pověstí, z nichž jedna říká, že podzemní prostory byly tak velké, že jimi mohl snadno projet ozbrojenec na koni a nebo vůz se zbožím. Sklepy prý vedly až na území Slovenska do města Skalica, což se však nikdy nepotvrdilo. Jisté je, že ty původní měly řadu únikových a zásobovacích chodeb. Dále se říká, že na výstavbu sklepů byly použity cihly, jež se dovážely pomocí koňských povozů až z Itálie. Na některých cihlách můžeme totiž spatřit značky italských cihlářů.

Templáři záhy zjistili, že zdejší úrodná půda i podmínky jsou vhodné pro pěstování révy a začali s výsadbou vinic. Nejvýznamnější představený Templářů na čejkovické tvrzi se jmenoval Komtur Ekko, jehož jméno vstoupilo do historie místa natolik, že se po něm i v současnosti jmenuje řada vín určená pro gastronomii a vinotéky. Ale vraťme se v povídání ještě na chvíli zpět do minulosti.

Když byl r.1314 řád Templářů zrušen, odkoupila sklepy i celé panství česká šlechta. Stalo se to r.1320 a jejich majitelem se stal jeden z nejmocnějších šlechticů na dvoře Jana Lucemburského – Jindřich z Lipé. Také se traduje, že jeden soudek vína z těchto sklepů byl poslán na korunovaci Karla IV., na krále českého 2. 9. 1347. Majetkem české šlechty bylo panství až do roku 1620, přesněji – do Bitvy na Bílé Hoře (8. 11. 1620). Na hlavu posledního majitele, Jana Adama z Víckova, jenž stál na straně českých bratří, byla po bitvě vypsána odměna a celý majetek zkonfiskován. V té době však byl statek i pozemky ve značně zanedbaném stavu a panství silně zadluženo. Roku 1623 přichází do Čejkovic řád Jezuitů, který od vítězných Habsburků panství odkupuje. Tento řád dal tvrzi i dalším objektům konečnou stavební podobu. Asi v polovině 18. stol. se zde obhospodařovaly vinice o výměru téměř 700 ha. Na tvrzi byla v té době rozsáhlá jezuitská knihovna, jejíž materiály po převozu (r.1926) na Slovensko do Skalice později spálil požár, který vypukl r.1945. Na základě těchto zkutečností se o jezuitech v Čejkovicích další podrobnější informace nedochovaly. Jisté je jen to, že na čejkovickém panství působili až do roku 1772. Poté byl řád papežem zrušen.

Sklepy pak byly několik let majetkem tzv. „studijního fondu“ a v roce 1882 opět prodány Habsburkům, kteří celé panství vlastnili až do roku 1918. (Za zmínku stojí, že zde v době 1856 – 1862 žil se svými rodiči a sourozenci pozdější první president Tomáš Garyk Masaryk.) Po roce 1918 připadly sklepy i celý statek státu. V té době však byly prázdné a chátraly. Záchrana přišla až roku 1936 , kdy bylo v obci Čejkovice založeno vinařské družstvo. Hlavní myšlenka spočívala ve sjednocení drobných vinařů, jejichž výroba do té doby produkovala pouze malé množství vína, které nešlo na odbyt. Možnost sjednotit se přijalo cca 100 vinařů, kteří začali společnými silami vyrábět kvalitní víno. Velkoobchody se v té době zabývaly pouze prodejem dovozových vín a tak bylo snadné prosadit se jako družstvo českých vinařů na našem trhu. Družstvo si také pronajalo templářské sklepy, které se jim podařilo v r.1936 zprovoznit. Dále byl vybudován vinařský závod, který sklízel jen samé úspěchy. K deseti letům výročí jejich vzniku r.1946 byl vyroben sud, na kterém je vyřezaný reliéf Sv. Václava, patrona českých vinařů. Sud je vyrobený ( stejně jako ostatní sudy) z dubového dřeva. Má objem téměř 8. tisíc litrů a dodnes se používá. (slouží k ukládání a zrání vína)

Vinařské družstvo zde hospodařilo až do roku 1952, kdy bylo rozhodnuto, o jeho zestátnění. V roce 1969 přebral zdejší sklepy státní statek Hodonín, který v těchto místech zpracovával hrozny z veškerých vinic jež obhospodařoval. V tom čase se také významně podílel a dobudování závodu do nynější podoby. V dnešní době je zde možné uskladnit téměř 6 milionů litrů.

Celková délka nynějších sklepů činí cca 650m. Největší sud, který tady najdete, má objem 20 250 litrů a používá se k uskladnění červeného vína. Na sudu můžete spatřit vyřezanou moravskou orlici a čejku (znak Čejkovic) Tento sud je největší používaný v České republice! Byl vyrobený v roce 1980 na Slovensku z tatranského dubu, ale protože by celý neprošel dveřmi, musel být na místo převezen po částech a sestaven až ve sklepě.

Vinařské družstvo v Čejkovicích je největší v České republice. V současné době má 430 členů – majitelů , kteří dohromady obhospodařují 2000ha vinic. Návštěvníci zde mohou ochutnat i zakoupit různé druhy vína. (jakostní, ročníková, bariková, přívlastková nebo také slámová, ledová a archivní)

Prohlídka historického sklepení, spojená s degustací a přednáškou o historii, je možná celoročně.

V průběhu roku zde můžete navštívit tři tradičně pořádané akce. V únoru vinařský ples, v květnu Vinné trhy (dvoudenní akce na čejkovickém zámku s kulturním programem, výstavou vín a prezentací všech čejkovických vinařů), a v srpnu „Den otevřených sklepů“, kdy je přímo v obci otevřeno 20 sklepů, které můžete projít a ochutnat vína přímo v místě jejich zrodu.

V těsné blízkosti Templářských sklepů se nachází – výše  zmíněná – bývalá templářská tvrz, později přestavěná a dnes fungující jako Hotel Zámek.

Návštěva Templářských sklepů stojí rozhodně za to! Obzvlášť se bude líbit milovníkům a nadšencům kvalitního vína.  Zde si každý přijde na to své, protože rozhodně je z čeho vybírat. V současné době je totiž v sortimentu asi 25 odrůd!

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice Templáři. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Čejkovice – Templářské sklepy

  1. Pingback: kraj Jihomoravský – okres Hodonín | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s