Šumná – hrad Šimperk – nejlepší víno

Okres Znojmo, Jihomoravský kraj

Trochu jiný poklad se skrývá podyjském údolí!

Podle  Pověsti:  Nejlepší víno lze  nalézt na hradě Šimperku.

Z hradu jsou dnes jen zříceniny tohoto hradu nezůstalo téměř nic. Zbytky opevnění můžete nalézt u velkého rybníku, když se vydáte krásnou lesní cestou východním směrem ze Šumné.

Už odedávna se totiž vypráví, že na Šimperku je ukryto to nejlepší víno, jaké kdo kdy ve zdejším kraji vypěstoval.

A, jak známo, hodnota vína s přibývajícími roky roste.

Na Šimperku je ovšem třeba dát pozor na jednu nepříjemnost: zásoby vína zde hlídá bílá paní.

Víno je na hradě nejlépe hledat za měsíčních nocí, soudě alespoň podle příběhu dvou sedláků ze Šumné, kteří víno hledali a našli.

Za teplé letní noci, , vydali se tito dva přátelé vyhledat hradní sklípky.

vzali si s sebou lopaty, rýče a krompáče a ještě za světla se dali do práce. Kopali u hradeb velikou jámu, tam, kde se domnívali, že by mohl být sklep. Mezitím padla noc, vyšly hvězdy a z lesa se začal ozývat hejkal. Jáma byla čím dál hlubší, ale víno nikde. Sedláci utírali pot, už byli hluboko v jámě, nad nimi se vršila mohutná hromada hlíny. Blížila se půlnoc. Tato hodina často mnohé rozhodne.
Na věži v Olbramkostele odbila dvanáctá. Sedláci se trochu přikrčili a chtěli pokračovat v práci. Vtom se ale nad nimi, na vrcholu vyhloubené jámy, objevila půvabná postava. Bílá paní vyšla obhlédnout své území a zjistit, kdo zde ruší noční klid.

Bílá paní pokynula mužům, aby vystoupili nahoru k ní. Sedláci se začali oprašovat, styděli se jaksi za své špinavé šaty. V takové společnosti už dlouho nebyli. Paní se na ně vlídně dívala a svým pokojem jim dodávala odvahu. Konečně jeden z nich promluvil:

„Paní, nezlobte se, víte, ale my, no, hledali jsme víno.“

I druhý z kopáčů se přidal:

„Ono se vypráví, že tu máte moc dobré. A my jsme už všechna znojemská vína ochutnali, ale to vaše šimperské nám nedává spát. Nepodala byste nám alespoň trochu toho moku, o kterém se už po staletí mezi lidmi vypráví celé pověsti?“

Paní se usmála a zmizela. Sedláci nevěděli, zda se mají radovat nebo být zklamaní, když vtom se krásná žena opět objevila a v ruce nesla dva krásné zlaté poháry. Půlnoční přípitek si žádal i mimořádné nádoby. Oba blesky vrhající poháry byly naplněny bílým vínem, které vonělo omamující vůní.

Sedláci s bázní a radostí srkají, polykají, válejí po jazyku, kousají, voní, chtějí nasát na celý život chuť tohoto vzácného nápoje. A pomalu jim vstupuje do mysli zvláštní opojení. Celý svět se točí kolem nich v radostném reji, ožívají stromy, tráva, hvězdy, měsíc k nim promlouvá a z různých zákrutů probuzené mysli vystupují náhle postavy jejich přátel a známých, všichni k nim přibíhají, objímají je a zdraví se s nimi. A nezůstávají sami – odkudsi se vynořují i nepřátelé a lidé neznámí, všichni se smějí, usmiřují, tančí a zpívají, jeden pomáhá druhému a svět tone v jediné velké lásce každého ke všem, stará neštěstí se zdají daleko, předaleko.

Oba sedláky našel hajný až za tři dny, jak leží u vykopané jámy, poháry v rukou a slastně se usmívají.

Zlé jazyky tvrdí, že při pití vína není uvidět bílou paní žádný problém,

ale my víme, že na Šimperku tomu bylo jinak. A onomu třídennímu opilství se také nesmějeme, vždyť kdo mohl vědět, že z jednoho pohárku…

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice Bílá a černá paní, zakopané zapomenuté poklady. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Šumná – hrad Šimperk – nejlepší víno

  1. Pingback: kraj Jihomoravský – Okres Znojmo | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s