Mašovice – králův stolec

Okres Znojmo, Jihomoravský kraj

Mašovice jsou nevelkou obcí se 420 obyvateli a najdeme ji západním směrem nedaleko města Znojma. Obec se rozkládá v údolí Mašovického potoka a pod vrcholkem Klinka ( 400 m.n.m.), jež se zvedá jihovýchodně nad obcí. Jihovýchodně od obce je zajímavá vyhlídka nazývaná Králův stolec

Dle pověsti   na tomto krásném, vyvýšeném místě nad řekou Dyjí se na chvíli usadil a spočinul polský král Jan III. Sobieski v roce 1683 a sledoval přechod svých vojsk přes Dyji, když táhl na pomoc Vídni, kterou obléhali Turci.

Dnes by se zde vojáci asi utopili, protože v 60. letech minulého století se zde vybudovala znojemská přehradní nádrž. Roku 1892 byl na počest polskému králi na tomto místě vybudován turistickým klubem dřevěný pavilon, který sloužil až do konce 1. sv. války. Roku 1922 zřídil turistický spolek nedaleko místa původního pavilonu nový altán, který se dochoval dodnes. Každopádně je zde dnes krásná vyhlídka.

Jan III. Sobieski, Turky zvaný Lev z Lechistanu, (17. srpna 1629 Olesk na Červené Rusi – 17. června 1696 Vilanov u Varšavy) byl velký korunní hejtman a vrchní velitel vojsk Polsko-litevské unie (od roku 1668) a polský král (od roku 1674).

Je považován za posledního z velkých polských králů a jednoho z největších turkobijců. V roce 1683 přitáhl v čele spojených polsko-litevsko-německo-rakouských jednotek na pomoc Turky obležené Vídni a v bitvě u Vídně (12. září 1683) rozdrtil podstatně silnější turecká vojska vedená pašou Karou Mustafou, čímž zastavil turecký postup do nitra Evropy.

Nový turecký vpád na polské území a dobytí Kamence Podolského Turky vyhrotil vztah mezi Sobieskim a králem na nejvyšší možnou míru. Po tom, co turecká vojska oblehla Lvov, se Sobieski postavil do čela armády a uštědřil Turkům zdrcující porážku v bitvě u Chotynu dne 11. listopadu 1673. Zbytek turecké armády vyklidil Polsko bez boje.

V tureckém světě se objevila nová osobnost – velkovezír Kara Mustafa, nejschopnější ekonom, ministr a vojevůdce sultána Mehmeda IV., který se opět pokusil proniknout do srdce Evropy.
V červenci 1683  Kara Mustafa přitáhl s armádou čítající přes sto tisíc hlav před Vídeň. Jeho plán byl nechat Vídeň vyhladovět, aby se vzdala bez boje a zachovalo se tak velké množství kořisti. Frontální útok nařídil teprve tehdy, když ho zastihly zprávy o tom, že se ze západu valí německo-rakouské oddíly a ze severu postupuje elitní polská jízda.
Polský král dorazil asi se sedmdesáti tisíci vojáky a rozhodujícím způsobem ovlivnil porážku Turků dne 12. září 1683. Vítězná strana přišla k mnoha tisícům zajatců a k obrovské kořisti, naopak Osmani byli zatlačeni nazpět a Kara Mustafa byl na rozkaz sultána popraven. Jan III. Sobieski se stal válečným hrdinou, což uznali i samotní Turci, u kterých získal jméno Lev z Lechistanu.

Definitivní porážka Turků nastala 12. srpna 1687 porážkou u Moháče

K té bitvě u vídně se váže pověst  jak vznikly rohlíky.
Že prý na památku onoho vítězství začali vídeňští pekaři péct pečivo ve tvaru tureckého znaku – půlměsíce. Tedy rohlíky.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice vpád tatarů. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Mašovice – králův stolec

  1. Pingback: kraj Jihomoravský – Okres Znojmo | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s