Nový Hrádek u Lukova – napravený vrátný

Okres Znojmo, Jihomoravský kraj

Nachází se asi 14 km východně od Vranova, v těsné blízkosti hranic s Rakouskem.

Kdysi byl majitelem Nového Hrádku u Lukova také hrabě Berka Richmburský. Miloval okolní krajinu, krásné údolí Dyje, a miloval také to, co v Dyji žilo – mnohdy velmi podivuhodné ryby a jiná zvířata.
Rybáři mu často nosili na hrad své úlovky, neboť věděli, že jim štědře zaplatí. Jeden z nich, nejchudší v podhradí, chodíval za Berkou obzvláště často. Byl dosti šikovný a dařívalo se mu chytit i takové kusy, které jiným přetrhly udici. Potíže mu ale dělával hradní vrátný, který byl starý lakomec a tušil všude možnost výdělku.
Jednou také nesl rybář na hrad svůj úlovek, hotovou nestvůru. A vrátný se opět vytáčel. Nemůže pustit dovnitř, každý by tam chtěl, nejde to jen tak… Rybář, celý zoufalý, nakonec vrátnému slíbil, že se s ním napolovic rozdělí o to, co mu hradní pán za rybu dá.
Tak se rybář ovšem do hradu ihned dostal a  pána Berku příjemně překvapil. Takové příšerky tu skutečně žijí?! A co prý si rybář za takovou krásu žádá. Inu, rybář se usmívá, chtěl by za tu rybu vyplatit padesát ran. Hradní pán se směje a myslí, že rybář žertuje. Ten ale trvá na svém.
A tak dojdou k drábovi. Hrabě ještě rybáře varuje, že takových padesát ran není legrace, ale ten se usmívá a neustupuje. Vysvětlí ovšem panu Berkovi svůj příběh. Ten se rozesměje, dá zavolat i vrátného a přikáže drábovi, aby začal s exekucí. Bičík dobrého rybáře jen lehce švihal a vrátný se divil, proč musí asistovat takové exekuci.
Pětadvacet bylo vysázeno a Berka pobízí vrátného, aby si také lehl, prý ví, co má od rybáře slíbeno, a hned to dostane. Také za odměnu, že se tak pečlivě stará o bránu. Vrátný zbledl a dráb přitlačil. Dlouhá léta se pak okolo Nového Hrádku vyprávělo, jakého tam mají najednou poctivého vrátného…

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice krutovláda pánů, potrestaná zloba. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Nový Hrádek u Lukova – napravený vrátný

  1. Pingback: kraj Jihomoravský – Okres Znojmo | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s