Nový Hrádek u Lukova – zoufalá žádost pána Hradu aby čert spustil déšť

Okres Znojmo, Jihomoravský kraj

Blízko Lukova stojí v lese u řeky jedna z největších místních hradních zřícenin, Nový Hrádek.
Nachází se asi 14 km východně od Vranova. Je tvořen dvěma objekty – starší lucemburskou stavbou s dvojitým oválným prstencem hradebních zdí ze 14. století a dále předním hradem, který vznikl postupně v 15. a 16. století z původního předsunutého opevnění. V období třicetileté války byl dobyt, pobořen a opuštěn vrchností. Počátkem 19. století byla jeho přední část upravena jako lovecký hrádek. Po roce 1945 se ocitnul v nepřístupném hraničním pásmu, do něhož byl vstup veřejnosti přísně zakázán. Od roku 1992 je opět přístupný veřejnosti. Dnešní zřícenina se nachází v první, nejpřísněji chráněné zóně Národního parku Podyjí. Bohatství její flóry a fauny je mimořádné. Výjimečným zážitkem je i pohled z hradní vyhlídky na strhující panoráma podyjského kaňonu s údolními nivami a meandrující řekou.

Na tomto hradě žil kdysi rytíř Purkart s malým synkem a krásnou ženou Uršulou. Nedržel si na hradě rozsáhlou posádku a ani jí nebylo třeba. Už dlouho byl všude kolem mír a každý si hleděl své práce. Pracovalo se na poli, jezdilo na lov, pěstovala se různá řemesla.
Naproti Novému Hrádku, na druhé straně Dyje, stál jiný hrad, zvaný Chyje. Zde žil pán nevalné pověsti, rytíř – lapka. A jak už to bývá, dostal se tento lapka s Purkartem jednou do sporu. Sebral celou svou loupežnou bandu a vytáhl na Nový Hrádek. Purkart se ubránil; ačkoli měl méně početné vojsko; jeho lidé ho milovali a bojovali udatně. Nový Hrádek zůstal ale v obležení.
A tu přišlo do Hrádku neštěstí. Jednoho rána spustil čeledín jako obyčejně do hluboké studny vědro a ke svému překvapení v něm vytáhl nahoru jen trochu mazlavého bláta. Voda se ztratila. Bez vody nebylo ovšem možné hrad bránit, a tak Purkart, jakmile celou věc zjistil, vyzval všechny k modlitbě. Přišel ale večer a žádný déšť se neobjevoval. Ve studni bylo stále jen bláto. Zoufalý pán Nového Hrádku se rozhodl k podivnému kroku. Když nepomůže Bůh, pomůže ďábel, řekl si a začal vzývat čerta. Ze studně se vyvalil dým a vyskočil z ní pekelný panáček.
Purkart k němu trochu bázlivě přistoupil a žádal od něj alespoň krátký déšť. Pod hradbami už bylo slyšet jekot dotírajících lapků a stráže na Novém Hrádku omdlévaly žízní. Ďábel se zachechtal a přislíbil konec žízně. Kladl si ale podmínku – dostane za odměnu Purkartova synka. Purkart nešťastně naslouchal dorážejícím bandám nepřátel a nakonec ďáblovi synka slíbil. Až rozkvete lípa na hradním dvoře, může si čert pro dítě přijít.
V tom se ozval hrom a celý hrad zahalilo mohutné mračno. Voda se lila z nebe proudy a vysílení obránci znovu získali chuť do boje. Purkart nechal otevřít brány a vyrazil na nepřipravené loupežníky do protiútoku. Zachránil se z nich ten večer málokdo.
Šťastný i nešťastný Purkart přišel domů a vyprávěl Uršule, jak přivolal déšť. Ta mu naslouchala s rostoucím zděšením. A jaro prožívali společně ve veliké úzkosti. Pozorovali pučící lípu a nevěděli, koho mají prosit o záchranu. Rytíř už by raději vydal sám sebe i celý hrad lapkům, než splnil svůj slib ďáblu. Ale bylo pozdě.

Tu jedné noci měla mladá paní sen: viděla skácenou lípu a nad ní množství radujících se a zpívajících andělů. Probudila se horečně a honem vyprávěla manželovi svůj sen. Bylo třeba lípu porazit! Pak nevykvete.
Celá věc se stihla taktak. Na stromě už začínaly pukat první pupeny, když ležel poražený na hradním nádvoří. A čert, který za několik dní přišel, zuřivě odtáhl. Neměl na co čekat.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice lapkové doby minula, čertovská místa. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Nový Hrádek u Lukova – zoufalá žádost pána Hradu aby čert spustil déšť

  1. Pingback: kraj Jihomoravský – Okres Znojmo | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s