Nová Pláň – Měděný vrch – kámen s tváří měděného jezdce

Okres Bruntál, moravskoslezký kraj

K měděnému vrchu se dá dojít buď od Týlova rybníka:

polní cestou dojít k silnici a pokračovat ještě kousek dál k cestě odbo­čující vpravo a po ní do lesa. Cesta končí na zpevněné ces­tě, která doleva vede na Mě­děný vrch, vpravo je vrch Tylov. Pokud hledáte Hromový kámen, je to však právě zde, v místě, které se jmenuje Lu­čina.

druhá možnot je jít od Slezké harty:  nebo´t ta zpevněná cesta napojuje se na modrou která  zavede k přehradě Slezká harta

(Nová Pláň leží severovýchodním směrem od městečka Břidličná a u jižního okraje západního výběžku Slezské Harty. Obcí protéká potok Rýžovník. Západním a jižním směrem od obce se zvedají zalesněné stráně kopců. Obec se rozkládá v oblasti pohoří Nízký Jeseník. Nejvýše položeným místem nad obcí je západním směrem Měděný vrch ( 687 m.n.m.). V jižní části obce je plnírna minerální vody Horský pramen. Severovýchodním směrem od Nové pláně najdeme kostel pocházející z roku 1726, který stával v obci Karlovec, která byla zatopena při budování přehradní nádrže Slezská Harta. )

V 17. století se na karloveckém panství dolovala měď K nejvýznamnějším těžebním lokalitám patřil i měděný vrch nacházející se nedaleko Nové Pláně.   Snad tato skutečnost dala vznik pověsti o Měděném jezdci který se proháněl v těchto končinách na rudém koni prosil pocestné, kteří mu vstoupili do cesty, aby ho zbavili prokletí.

Jednou také Měděného jezdce potkal starý mlynář  z tylovského mlýna, který kráčel po lesní cestě směřující do Nové Pláně. Bylo mlhavé podzimní ráno mlynářovy nohy klouzaly po zetlelém listí a ve vzduchu bylo cítit něco tajuplného. Najednou mlynářovi hrdlo sevřela divná tíseň, podlomila se mu kolena, za vrávoral a upadl. Když potom pohlédl vzhůru, ovanul jeho tvář horký dech. Nad sebou spatřil koňskou hlavu, z jejichž nozder vycházely plameny. Na koni seděl podivný jezdec v dlouhém plášti barvy mědi, z kterého šlehaly oslňující paprsky. Jezdec seskočil z koně a pomohl vystrašenému mlynáři vstát.

Ubezpečil jej, že se nemusí ničeho obávat, jen ať ho vyslechne. Už mnoho desítek let prý bloudí tímto krájen a hledá někoho, kdo by jej zbavil prokletí. Takový člověk musí vytesat do kamene na Měděném vrchu jeto tvář a počkat na okamžik, ve kterém se dotkne kameni měsíční paprsek. V tu chvíli je třeba zašeptat dvě koií zelná slova – „Apage, Caligo!“ – a zlá moc bude na věky zlomena. Mlynářova ústa začala bezděčně opakovat tuto formuli a přízrak Měděného jezdce s rozplynul v mlze. Příští noci se z jižního úpatí Meděného vrchu ozýval dunivý zvuk, to jak mlynář tesal do kamene siluetu jezdcovy tváře. Když po vyslovení čarovné formule se nad kopcem ukázala ohnivá zář věděl, že jezdec je vysvobozen ze svého prokletí. Od těch dob už nikdy nikdo Měděného jezdce neviděl a kámen s jeho tváří leží na svahu hory dodnes Říká se, že kdo tento kámen nalezne a spatří na jeh povrchu ještě znatelný obrys jezdcovy tváře, bude navždy chráněn před zlovůlí temných sil. Nesmí v přitom zapomenout šeptat dvě čarovná slova.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice bezhlavý jezdec, spojení zvířete a tajemného místa - kůň. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Nová Pláň – Měděný vrch – kámen s tváří měděného jezdce

  1. Pingback: kraj Moravskoslezský – okres Bruntál | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s