Velký Roudný u Slezské Harty – bývalé místo kde se scházeli čarodějnice

Okres Bruntál, moravskoslezký kraj

( Velký Roudný (780 m n. m.) je nejvyšší sopka Nízkého Jeseníku, tvoří spolu s Malým Roudným dva výrazné vrcholy nad obcí Roudno  a hladinou Slezské Harty. Byla činná naposledy před jedním až dvěma milióny let, tj. koncem třetihor a počátkem čtvrtohor. Jedná se o nejzachovalejší stratovulkán na Moravě.Velký Roudný je kupovitý kopec s dnes zalesněným vrcholem a nápadnými pruhy dřevin mezi loukami na úbočí. Na vrcholu je dosud patrná kráterová prohlubeň kuželovitého tvaru. Na stavbě masivu sopky se podílí jak sypký vulkanický materiál, tak i čedičová láva. Ta tvoří na úbočí Velkého Roudného i čtyři lávové proudy, z nichž nejdelší dosahuje 5 km délky a přelévá se přes štěrkovou terasu řeky Moravice. V místech dnešního jezera Slezské Harty přehradil lávový proud tok řeky Moravice, čímž vzniklo velké jezero, do něhož padaly sopečné vyvrženiny. Z nich se vytvořily usazeniny pórovitých tufitů, které se těžily jako dobrý stavební materiál. Dodnes se nachází v okolí obcí Razová a Karlovec. V nejdelším lávovém proudu, tekoucím na severovýchod, se v katrastru obce Bílčice nachází činný lom na těžbu čediče.
Na vrcholu od roku 2007 se nachází rozhledna  )

Toto místo bylo v pradávných časech nechvalně proslu­lé čarodějnickými sabaty. Lidé vyprávěli, že o Valpuržině noci se nad horou, byť byla obloha sebejasnější, objevil černý hustý mrak, z něhož visely řetězy. Jejich konce dosahovaly až na náhorní planinu, kde probíhala ďábelská shromáždění. Čarodějnice se zavěšovaly do řetězů a houpaly se tak dlouho, dokud se mrak neprotrhl a nespustil se déšť. Potom se v celém okolí náhle setmě­lo, déšť ustal a z vrcholu Velkého Roudného začaly lé­tat ohnivé blesky. Krajina se rozzářila a celé pekelné divadlo, doprovázené ohlušujícím řevem, trvalo asi hodinu. Jen málokdo si vůbec odvážil jen představit, co se na čarodějnické planině odehrávalo.

Až jednou se našel jistý odvážný chlapík, který si vydal o Valpuržině noci k vrcholu Velkého Roudné‘ ho, ukryl se v houští a vyčkával příchodu pekelnýci žen. Netrvalo dlouho a krátce poté, co se na obloz< objevil zlověstný mrak, přiběhlo na mýtinu několil postav oděných do brčálově zelených tunik, přepása ných pružnými větvemi. Jejich tváře, pomalované býčí krví, se nijak nelišily jedna od druhé. Ve všech byl zapsáno zlo a utrpení. Ve chvíli, kdy se první čarodějnice začala soukat na železný řetěz, muž vystoupí z křoví a třikrát zamával nad hlavou zleva dopraví dřevěným křížem. Čarodějnická stvoření začala naříkat tak hlasitě, že jejich lkaní se rozléhalo až do okolnich vsí. Na nebi zahřmělo a lidé, kteří zdaleka pohlízeli k vrcholu hory, přísahali, že viděli, jak z oblohy padá k zemi stříbrný déšť. Nebojácný muž pozoroval jak se v dešťových kapkách pekelná stvoření ztrácí až se rozplynula docela. Potom se už nikdy za jasné noční oblohy neobjevíl nad vrcholem Velkého Roudného hrozivý černý mrak.

Byla zde vystavěna kaplička a od těch časů se to místo stalo jedním z těch, na něž padá kouzelný stříbrný déšť. V jeho kapkách se rozpouští jakékoliv zlo a z vlhkých lidských tváří smývá utrpení.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice sopečná činnost, štastná místa, čarodějnice a lidé co se upsali dáblu. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Velký Roudný u Slezské Harty – bývalé místo kde se scházeli čarodějnice

  1. Pingback: kraj Moravskoslezský – okres Bruntál | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s