Červený kříž u Volárny – místo upálení čarodějnice Rozálie

Okres Bruntál, moravskoslezký kraj
Na Velký Roudný zelená jen odbočuje. Je tedy třeba se vrá­tit a pokračovat po zelené, lépe řečeno po silnici na Nové Valteřice. Když mizí zelená vpra­vo v lese, vede další pokračo­váni ještě asi dva kilometry na křižovatku silnic, které doleva vedou do Křišťanovic a do pravá do Lomnice. Na tom místě stojí Červený kříž.

Od roku 1643, kdy byla na tomto místě upálena čarodějnice Rozálie, se vypráví, že kříž, postavený po této neblahé události, se za určitých okolností opravdu zbarví do červena. Pokud se však někdo stane svěd­kem tohoto jevu, nevěstí to pro něj pranic dobrého. V místní pověsti se píše o tom, proč temný dřevěný kříž nese název Červený. Jsou zde zaznamenány pří­běhy těch, kteří najednou z rozcestí spatřili, jak ze země kolem kříže vyšlehují ohnivé plameny. Zářily tak silně, že zbarvily jeho siluetu do ruda a zdálo se, že po ničivém ohni zůstane na místě jen hromádka popela. Netrvalo však dlouho, ohnivá záře začala slábnout a po chvíli stál na ztichlém rozcestí jakoby ničím nedo­tčený tmavý kříž. Toto mělo být varování čarodějnice Rozálie, jejíž duch prý dosud bloudí v těchto místech. Varování pro ty, kteří se spolčují s temnými silami pro­to, aby rychleji dosáhli úspěchů, slávy a bohatství. Rychleji, než jim mohou kdy slíbit andělé, jejichž ces­ty k cílům jsou určeny jen trpělivým. Tak popisuje tato stará báj pocity lidí, kteří se octli na lesní křižovatce u Červeného kříže a kterým tento zdán­livě obyčejný dřevěný kříž odhalil své tajemství. Na­štěstí je ale mnoho těch, kteří mohou projít těmito místy bez úhony a nemusí se přesvědčit o tom, proč starý dřevěný kříž nese název Červený.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice čarodějnice a lidé co se upsali dáblu. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Červený kříž u Volárny – místo upálení čarodějnice Rozálie

  1. Pingback: kraj Moravskoslezský – okres Bruntál | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s