Kopec Lícha – ohnivé ženušky

Okres Olomouc
Do Huzové se dá dojet autobu­sem buď přímo z Olomouce, nebo ze Šternberka.  Pak  z Huzové vede silnice do Paseckého Žlebu. Po ní ve­dou asi kilometr žlutá a mod­rá značka. V místě, kde modrá odbočuje do Křížová, obchá­zejí obě značky, každá z jedné strany, kopec zvaný Lícha. Ze žluté vedou přes Líchu dvě polní cesty, ale obě se vrcholu těsné vyhýbají.  Žlu­tá, pak dál pokračuje do Mutkova.
O rozcestí, které se nazývá Pod Líchou, se povídá, že v jeho blízkosti je možno spatřit ohnivé ženušky. Je to prý jediné místo, kde se v celém širém pohádkovém světě zjevují a už v prastarých pověstech se vypráví. že za tmavých nocí zde probleskují mezi stromy a zvou poutníky do svých teplých náručí. Kdo neodolá jejich vábení, shoří jako troud v žáru přičarované lásky. Jedinou obranou pro ty, kteří se po setmění vydají do těchto míst, je rozdrcená dobromysl či trocha smrkové smoly. Jejich vůně totiž těm, jejichž tělo je živé a oko mrtvé, bere sílu a kouzelnou moc hřejivých náručí. Mnoho dní a nocí se potom krajem rozléhá jejich mar­né volání, které zní jako skučení větru. Také se traduje, že na tomto rozcestí se má člověk za­stavit, zavřít oči a představit si tvář toho, koho má rád, protože ten ho potom nikdy neopustí.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice bludičky. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Kopec Lícha – ohnivé ženušky

  1. Pingback: kraj Olomoucký – Šternbersko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s