Vrch Zvon u Paseky – propadlé město Potura

Okres Olomouc

Když po žluté se jde z Mutkova  přijde se k cestě která dovede na roudnou,  tak opašným směrem ta cesta  zavede k vrcholu Zvon. Překříží lesní cestu a nakonec vyústí do další cesty. Po ní se dejte doleva.  Stejně dobře se můžete dát i doprava, protože ta cesta obkružuje kopec Zvon. Jestli jste se dali skuteč­ně doleva, máte vrchol Zvonu asi padesát metrů vpravo. A žádnou cestu k němu. Jest­li jste puntičkáři, pak tedy přímo lesem vzhůru. A pak samozřejmé opět zpět na ces­tu.
Na úpatí vrchu Zvonu mělo podle staré pověsti kdysi stávat město zvané Potura. V čase divokých válečníku museli jeho obyvatelé uprchnout do lesů, aby za chránili své životy před hordami cizáků, kteří plenil okolí.
Válečníci město obsadili, ničili domy, vykrádali spíže a hodovali. Jednoho dne se však do hluku jejich bezuzdných radovánek najednou rozezvučel zvon z věže kostela, cesty začaly pukat, domy se se­souvaly a celé město se propadlo.
Dodnes je na těchto místech slyšet za letních podveče­rů tichý hlas zvonu doprovázený chechotem rozjařených přízraků. Od pradávna se říká, že když si člověk v tomto lese sedne na některý z mechem porostlých kamenů, pocítí na zádech ledový chlad a zaslechne kovový cinkot pohárů.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice propadlá města hrady .... Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 reakce na Vrch Zvon u Paseky – propadlé město Potura

  1. Pingback: kraj Olomoucký – Šternbersko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

  2. Pingback: kraj Olomoucký – Uničovsko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s