Bělkovický potok – Vodník a skleněné korálky

Okres Olomouc

Trusovický potok,  se v minulosti jmenoval v jeho horní části Loděnický potok, podle Loděnice (Horní) u které pramení, ve střední Bělkovický potok a v dolní, až do jeho ústí do Moravy Trusovický potok.
V jedné tůňce Bělkovického potoka žil kdysi dávno starý vodník. Za jasných letních nocí ho lidé vídávali, jak stojí opřený o kmen letité olše a zpívá smutnou píseň o své lásce ke krásné mlynářové dceři. Nikoho si nevšímal, nikdy nikomu neublížil. Lidé ho měli rádi a za jeho čarovný zpěv mu házeli do vody skleněné ko­rálky. Traurig, tak místní obyvatelé vodníka nazývali, navlékal korálky na dlouhou hedvábnou šňůrku a těšil se na to, jak korále jednoho dne daruje své milované. Ta se však zanedlouho provdala do jiného kraje a Trau­rig, když se k němu tato zpráva donesla, v zoufalství roztrhal skleněný náhrdelník a korálky vysypal do po­toka. Od té chvíle se o starou olši opíral jen vítr a listo­ví ševelilo melodii, která vzdáleně připomínala Traurigovu píseň.
Tehdy se začalo mezi lidmi proslýchat, že komu se po­daří najít ve vodách Bělkovického potoka malý skle­něný korálek, najde i svou ztracenou lásku. Právě o tom zpíval vodník ve své poslední písni a mnozí lidé, kteří znají tento příběh, dodnes hledají mezi kameny na dně potoka třpytivé oblázky, do nichž jsou začaro­vány korálky Traurigovy lásky.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice Vodníci, štastná místa. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Bělkovický potok – Vodník a skleněné korálky

  1. Pingback: kraj Olomoucký – Olomoucko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s