Hora Jedová – Dobrosrdečný mužíček Jedovníček

Okres Olomouc

Z Pohořan se vydejte po modré a prakticky přímo na severním okraji Pohořan je vrch Jedová. Je vlevo od stez­ky, na vrchol je to asi tak pa­desát metrů lesem.

Dobrosrdečný mužíček si lehl do lidské stopy v dějí­cím listí a unaveně se protáhl. Otisk nohy byl ještě cítit člověkem a Jedovníček se pokusil si představit osud toho, který tudy před chvílí prošel… Tak si aspoň lidé mysleli, že skřítek z hory Jedové čte jejich životech.

O moudrém Jedovníčkovi si povídaly už prabáby prabáb a nikdo nepochyboval o tom, i vyprávění těch, kteří skřítka potkali, jsou pravdivé
I když mužíčkovu tvář někdy zaslepily sluneční paprsky, zahalila hustá mlha, pohltila čerň tmy či rozfoukal vítr a tak vlastně ji nikdy nikdo pořádně nespatřil, mnozí  se dušovali, že jeho přítomnost vycítili.Zkušenosti předávané z generace na generaci jen  potvrzovaly to, že si lidé skřítkovy věštby vykládali spravně. Říkalo se totiž, že když člověk zaslechne praskot suchých větviček nebo skřípot větve starého stromu znamená to, že bude potřebovat mnoho síly v boji s osudem. Když zašustí spadané listí, čeká ho štěstí, velká naděje, a jestli se nablízku ozve ptačí zpěv, láska  a poznání jej budou provázet životem.
Méně se však už vyprávělo o tom, že někdo zaslechl  jen krátké zachechtání, které nepříjemně zašimralo v uších a vzápětí se ztratilo v hlubinách lidské samolibosti. To prý je Jedovníčkovo poselství pro ty, kteří nerozumí řeči pohádkových bytostí.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice trpaslíci a malí lidé, štastná místa. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Hora Jedová – Dobrosrdečný mužíček Jedovníček

  1. Pingback: kraj Olomoucký – Olomoucko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s