Mlžný kopec u Guntramovic – obři ochrana před nebezpečím přicházející z nebes

Okres Bruntál, Moravskoslezský kraj

Budišově nad Budišovkou u  chatové kolonii Zátiší. (skoro na konci) je  Most přes Budišovku který  zavede na lesní cestu, po níž půjdete do pravá. Obcházíte Mlžný kopec. Jeho vrchol je vám nejblíže asi po kilometru vle­vo od vás.

O Mlžném kopci u Budišova se vypraví, ze v jeho nitru žijí obři, jimž se nad hlavami vznáší průsvitné ob­láčky, kterým lidé říkali mlžné čepičky. Obři prý horu obývají od dob, kdy v tomto kraji žili jednoocí bojovníci, kteří sestoupili s nebes a chtěli ovládnout celé území obydlené prvními lidmi. Tehdy nastal nelítostný boj,v němž obři zvítězili díky svým mlžným čepičkám, které je činily neviditelnými a po­ražení bojovníci museli opustit zemi. Všichni lidé vědě­li že za svou záchranu mohou děkovat jen obrům, a tak jim každoročně o letním slunovratu přinášeli k úpatí kopce dary.

Až jednou se v kraji objevil jakýsi cizinec, který lidem vysvětlil, že obři je mohou chránit jen v boji proti tomu, co přichází z nebe, a protože už dávno lidé začali vál­čit jen mezi sebou, nemohli obři už nijak zasáhnout. Tak se pomalu na obry zapomnělo, ale přesto hora od těch dob stále nese název Mlžný kopec na památku dávné události, kdy neviditelní obři zabránili pohro­mě, která se tenkrát snesla s nebe.
Říká se, že obří bytosti stále horu obývají a že každým rokem o Slunovratu se před západem slunce ukáže nad vrcholem Mlžného kopce tvář vykreslená obláčky na obloze. Té tváři, jak vyprávěli staří obyvatelé tohoto kraje, se má zamávat na pozdrav, protože je to podoba těch, kteří bdí v nitru hory a jsou připraveni zasáh­nout, kdyby lidstvu hrozila pohroma odkudsi z hlubin vesmíru.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice měsíční lidé, Obři. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Mlžný kopec u Guntramovic – obři ochrana před nebezpečím přicházející z nebes

  1. Pingback: kraj Moravskoslezský – okres Bruntál | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s