Pekelný vrch u Dvorců – čertovy zuby

Okres Bruntál, Moravskoslezský kraj

Pekelný vrch ( 631 m.n.m.) je součástí pohoří Nízký Jeseník a zvedá se jihozápadním směrem od obce Dvorce. Na stráních vrcholku se především rozprostírají pole. Malé lesy či hájky jsou na východním a západním úpatí a to kolem toku potoků. Po západním úpatí protéká Rejchartický potok, po severním úpatí říčka Lobník na jejímž toku je tu vybudovaná vodní nádrž a po východním úpatí protéká bezejmenný potok, který ústí do Lobníka. Podél severního úpatí vede silnice spojující obec Dvorce s městem Moravský Beroun a nedaleko od silnice jsou viditelné pozůstatky úzkorozchodné železnice.
O potůčku protékajícím pod Pekelným vrchem se říká, že na jeho dně leží pod kameny čertovy zuby. Vylámal si je, jak se kdysi prokousával z nitra Pekelného vrchu do lidského světa.
V místní báchorce se totiž praví, že když se peklo, dlou­ho sídlící pod touto horou, přestěhovalo jinam, zůstal pod zemí jeden zapomenutý čert. Tenkrát prý bylo jeho naříkání slyšet po celém kraji, ale nikdo mu nemohl a ostatně ani nechtěl pomoci. Všechny podzemní cesty, vedoucí z místa, kde byl čert uvězněn, byly při stěho­vaní pekelné říše zasypány, a tak se jednoho dne opuš­těný rohatec rozhodl, že se prokouše mezi lidi. Ostrý­mi zuby si razil úzkou cestičku a když se doplazil až povrchu země, nad níž tekl potok, zůstalo mu v čertovske tlamě jen pár kývajících se stoliček. Jakmile se v korytě potoka objevila díra, kterou se čert soukal nahoru, roztáhnul ústa k úsměvu a proudící voda mu vzala všechny zbývající zuby.
Umouněnec se tak styděl za svůj náhle propadlý obličej, že se honem otočil rychle se soukal zpět do hlubin Kamenného vrchu Tak se prý naštěstí vůbec nedostal mezi lidi a to bylo jen dobře.
Později se opravdu našlo v potoce pod kameny několik zčernalých čertovských zubů a kdoví, kolik jich tam ještě je. Čerti prý mají, jak se říká, zubů plnou hubu.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice čertovská místa. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Pekelný vrch u Dvorců – čertovy zuby

  1. Pingback: kraj Moravskoslezský – okres Bruntál | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s