Trosky hradu Hluboký – během zatmění slunce – přízraky loupežníků

Okres Olomouc

hrad Hluboký  leží na samém okraji vojenského prostoru Libavá. Možná budete trochu bloudit, ale vydejte se od nepřehlédnutelného „Sanatoria” (mezi vlak. stanicemi Hrubá voda a Hrubá voda zastávka) nahoru cestou kolem minigolfového hřiště a nějakých snad mysliven. Po takovém kilometru cesty lesem budete mít zříceninu po levé ruce na skále. Hodně štěstí :). Zachovalo se několik zbytků zdiva.Naproti přes Bystřici je ve svahu stará štola po těžbě břidlice. Vede asi 100 metrů, než dojdete k závalu. Nutno dodat, že vstup je zakázán a je tak na vlastní nebezpečí…

Byl vybudovaný po roce 1340 olomouckým biskupem Janem Volkem získal roku 1351 král Karel IV. Věnoval ho svému bratrovi – markraběti Janu Jindřichovi. Majitele měnil ještě několikrát – 1382 jej získali páni z Kravař a poté roku 1418 Tvorkovští z Tvorkova.
V této době r. 1425 husité zmocnili kláštera v Dolanech a hradu Hlubokého a odtud působili městu Olomouci mnoho škod a pohrom., což bylo důvodem obležení roku 1426.
V létě r. 1426 přitáhlo ke hradu císařské (Zikmundovo) vojsko pod velením zemského hejtmana Haška z Valdšejna, hrad oblehli a po tuhém odporů husitů jej pomocí děl dobyli, samotný hrad  byl všk tak silně poškozen, že již v té době z  něj byly takřka ruiny.
Podle legendy zbylá přeživší husitská posádka údajně unikla podzemní chodbou,která měla ústit ve vzdálenosti asi 1,5 km v oblasti dnešní restaurace „U SUPA“.
Tato štola, pod názvem „KLÁRA“, se pak v pozdějších dobách stala základem pro těžbu břidlice až do dnešních časů. Poslední krvavá šarvátka se prý udála v zájezdním hostinci „POD VRÁBLEM“, kde ustupující husité překvapili Zikmundovy opilé vojáky, kteří se tam po vítězném dobití hradu oddávali divoké pijatice.
. Zříceninu roku 1437 získali Žerotínové. Zbytky hradu se později nazývaly „Pustý zámek“.
Sto let poté, kdy byl v husitských válkách rozboří hrad Hluboký, se začalo vyprávět, že se ve dnech, kdy Měsíc překrývá Slunce, ozývají z rozvalin lidské hlasy. Tajemné brumlání bývalo slyšet až pod skalním ostrohem u říčky Bystřice a nahánělo hrůzu všem, kteří  tento prapodivný hluk zaslechli. Dlouho se nikdo  odvážil vylézt v takové chvíli k rozvalinám, aby vypátral, komu ty hlasy patří. Až jednou, jak už to s lidskou zvědavostí bývá, dohodli dva všeteční mládenci, že zjistí, komu je  v opuštěných troskách tak do řeči.
Čím blíže přichazeli k hradním rozvalinám, tím silněji se ozývaly hrubé mužské hlasy.
Když mládenci přelezli nevysokou  kamennou zeď, spatřili, jak na trávou prorostlé dlažbě sedí třináct zarostlých mužů v potrhaných halenách  s kapucemi, které zčásti překrývaly jejich mrtvolně  bledé tváře. Jiskry, vyletující z hořícího ohně, se ztracely v prázdných důlcích. Mládenci hrůzou zkameňěli tak, že úplně splynuli s hradní zdí stojící za jejii zády. Že mají před sebou přízraky loupežníků, okamžitě poznali při pohledu na zlověstně se blýskají nože připevněné k jejich pasům.
Muži hráli jako podivnou hru, která spočívala v hlasitém počítání žhavých  uhlíků, pro které sahali holými nikami přímo do ohně. Takové jsou hry těch, kteří za života počítají  cizí peníze! To si však mládenci uvědomili až poté, kdy rychle opustili prokleté místo a slibovali si, že už nikdy nebudou chtít poznat, komu patří hlasy přicházející ze tmy.
Od těch dob, lidé navštěvovi tato místa jen tehdy, pokud se Měsíc nekřížil se Sluncem trosky hradu Hluboký byly ponořeny do ticha

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice lapkové doby minula, zatmění slunce. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Trosky hradu Hluboký – během zatmění slunce – přízraky loupežníků

  1. Pingback: kraj Olomoucký – Olomoucko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s