Vrch Jedlina u Smilova – 12 trpaslíků

Okres Olomouc

Za Jedovou se modrá lomí do pravá a přímo ze zatáčky ve­dou dvé lesní cesty. Ta levá míří přímo na vrchol Jedliny. Vede k ní i modrá, ale jako vždy zůstává při úpatí a zna­menalo by to znovu stoupání bezcestím. Přímo na vrchol vede odbočka od cesty smě­rem vpravo.
Vrchu Jedlina u Smilova se dříve říkalo Trpasličí vrch.
Podle starých vyprávění zde totiž žilo ve kmenech mohutných stromů dvanáct trpaslíků, z nichž každý držel vládu nad jedním z měsíců roku. Tyto měsíce se však nepočítaly podle kalendáře, ale trvaly od úplňku k úplňku. Vždy následující noc, když začal Měsíc ubývat, se zachvěly větve jednoho ze stromů a z kmene vyběhl malý mužíček, který poklekl na zem a se vzpaženými rukami poprosil nebe, ať snese vláhu do vyschlých lidských srdcí. Když potom do tří dnů od úplku v kraji zapršelo či zasněžilo, lidé věděli, že tentokrát trpaslíci nezapomněli na svou modlitbu.
Protože se stávalo, že některý z mužíčků se tak ponořil do vlastního snu, že zaspal a pomoc lidským duším zanedbal, to potom bylo v kraji opravdu zle.
Proto lidé chodívali v čase kulatého Měsíce na Trpasličí‘ vrch a hlasitým zpěvem budívali spáče dřímajícího v kmeni stromu. Dělo se tak po dlouhé roky, až jednou na tento příběh zapomněli a skřítkové stále častěji zaspávali magickou chvíli úplňku a smutná rána vstupo­vala do lidských příbytků.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice trpaslíci a malí lidé, štastná místa. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 reakce na Vrch Jedlina u Smilova – 12 trpaslíků

  1. Pingback: kraj Moravskoslezský – okres Bruntál | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

  2. Pingback: kraj Olomoucký – Olomoucko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s