Vrch Kamínka – muž co druhé lidi proměnoval kámen pouhým svým dechem

okres Olomouc
Babic u šternberka od železniční trati vede polní cesta na kterou navazuje cesta  turisticky červeně značená. ta nás zavede jen kousek od vrchu kamínka, ne přímo na něj.
Není to tak dávno, kdy tento vrch sálal jako kamínka Kopec byl totiž doslova posetý milíři, v nichž uhlíř pálili dřevěné uhlí.Kousek po vrcholem při cestě stával jeden z takovýcl milířů, u něhož pracoval jistý uhlíř z Krákoříc. Znal ho lidé v širokém okolí, protože tento muž dovedl vyprávět všelijaké zvláštní příběhy, které, jak tvrdil, sán prožil.
Jedním z nich byl příběh o starém muži s píchlavýma očima, který se objevoval ve zdejším lese svým dechem dokázal proměnit člověka v kámen.By vlastně jednou z podob baziliška, ztělesněním zla a nenávisti vůči lidskému rodu. Uhlíř vyprávěl, že kdo potkal starého muže a nevěděl jak se bránit proti jeho smrtícímu dechu, po chvíli zkameněl. Dušoval se, že některé z velkých kamenů ležících dosud na svazích kopce byly kdysi také živé by­tosti. Sám prý jednou, pár hodin poté, kdy spatřil zlý přízrak, objevil kousek od cesty podivný balvan, kte­rý tam nikdy předtím neležel. Když se k němu naklo­nil, uslyšel slabý vzdech. Proto radil každému, kdo procházel těmito místy, aby sevřel ruku do fíku. Ta se od pradávna říkalo zvláštnímu sevření pěsti, kdy palec se prostrčil mezi ukazovák a prostředník. Toto obranné držení palce mělo znemožnit zlým silám uplat­nit svou moc nad člověkem. Od dob, kdy v lesích na Kamínkách žil onen uhlíř uplynula celá staletí, ale lidé na tento příběh nezapo­mněli a v blízkosti velkých kamenů zatínali pěs­ti – co kdyby starý muž s pichlavýma očima byl nesmrtelný?

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice Člověk proměněný v kámen. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Vrch Kamínka – muž co druhé lidi proměnoval kámen pouhým svým dechem

  1. Pingback: kraj Olomoucký – Šternbersko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s