Vrch nad Hlásnicí – čert jsi odnesl Hlásného do pekla

Okres Olomouc

K Hlásnici se dá dojít z babic u šternberka, polní cesta napojuje na turistickou červenou ale jednom místě zatáčí do leva ale do Hlásnice vede stále rovně.
První zmínka o Hlásnici pochází z r. 1397. Podle L. Hosáka jsou dokladovány různé názvy obce: Hlásnice, Wächtersdorf, Wachtersdorf, Hlasenitze a Hlasenice. Na místě dnešní Hlásnice stávala zaniklá ves Velislav.Zmínka je zde o Slovanech, kteří svojí kolonizací pronikali až sem. O vojenském významu je už zmínka v úvodu a svědčí o ní název obce – první obyvatelé drželi nad Šternberkem stráže a hlásili příchozí cizince
Kdysi stávala na vrcholu kopce nad vesnicí kamenná válcová věž, hláska, která sloužila ke střežení bezpeč­nosti města Šternberka a jeho okolí. Podle pověsti se hláska propadla do země v místě, kde se dnes nalézá malé jezírko. Tenkrát tam sloužil jistý hlásný Frank, o kterém se říkalo, že má spolky s ďáblem. Za nocí bývalo v širokém okolí vidět, jak z hlásky vylétají ja­kési červené koule, které se ztrácely v temné obloze. Povídalo se, že jsou to obláčky vzteku, které vyde­chuje samotný pekelník, když se mu nepodařilo vyhrát nad hlásným v kartách. Hlásný prý namísto hlídání je­denkráte v týdnu hostil svého černého společníka a když se tato skutečnost donesla až k uším šternberských radních, bylo rozhodnuto, že hlásný bude odvolán. Než k tomu však došlo, stalo se něco nevídaného. Jednoho večera se nad krajem rozburácela velká bouře. Oblohu křižovaly blesky otevírající nebe ohnivým klí­čem. Ještě než dopadly první kapky deště, ozvalo se z hlásnického kopce dunění, které přehlušilo i buráce­ní hromu. Kopec se zachvěl a lidé, strachem přikrčeni za okny svých stavení, uviděli, jak jakási neviditelná sila vyzvedla kamennou hlásku, ozářenou blesky, vzhů­ru a z velké výšky ji zase upustila k zemi. Kameny I dopadly s ohromným rachotem na tememo kopce a po­tom nastalo ticho. Bouře ustala a místní usedlíci se utíkáli podívat, co se tam vlastně stalo. Kameny se pra jejich očima propadaly stále hlouběji do země, až s vytvořila velká černá díra, která byla vzápětí zalit vodou. Po hlásném nebylo ani památky a lidé usoudí li, že si jej čert odnesl do pekla. Od těch dob se vypráví, že vždy před bouřkou, kdy vzduch ztěžkne jako kámen, se z jezírka ozývá naříj kavé volání o pomoc. Volání však přichází z těch něj hlubších hlubin a tam žádná lidská ruka nedosáhne.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice Počasí - záznamy bouřek v dějinách, čertovská místa. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Vrch nad Hlásnicí – čert jsi odnesl Hlásného do pekla

  1. Pingback: kraj Olomoucký – Šternbersko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s