Domašovská kyselka – podzemí domov skřítků

Okres Olomouc

Z Domašova  po silnici směrem na Petrovický mlýn. Asi po kilome­tru je rekreační chata, posta­vená u Domašovské kyselky. V roce 1893 si pronajal letní byt v sousední vesnici v Hraničných Petrovicích inženýr Krautheim ze Saska. Inženýr byl mezi lidmi považován za podivína, protože vždy brzy ráno prováděl v ranní rose své kneipovské kůry. Bos, s nohavicemi vyhrnutými nad kolena procházel se po loukách u Schenkova mlýna v údolí Bystřice. Brzy proslul dokonce jako blázen, když se snažil získat bažinatou kyselou louku, jejíž trávu krávy nechtěly žrát. Petrovický mlynář žertem vyslovil hříšně vysokou cenu. K údivu všech Ing. Krautheim na tuto cenu přistoupil  a za trojnásobek skutečné  hodnoty  louku získal.
Na získaný pozemek nechal dopravit trámy, prkna, cihly a jiný stavební materiál a začal s výkopovými pracemi. Klidně nechal lidi kroutit hlavami a posmívat se svému počínání. Věděl co dělá.
Jednoho dne vyrazila z vrtu zpěněná kyselina uhličitá, jejíž výskyt tu Krautheim tušil, na metry vysoko k nebi a on tu stál jako vítěz s úsměvem na  rtech,  vedle něj stál i jeho přítel syn mlynáře Granula z Domašova.
Během zřizování svého závodu, červené cihlové budovy za Petrovickým mlýnem, onemocněl a brzy nato zemřel. Jeho jediná sestra pak louku se vším všudy prodala firmě Franzl v Domašově nad Bystřicí.
Jeden (a asi jedinný) veřejně přístupný vrt kyselky, dříve často využívaný, který  byl ještě v nedávné minulosti  osazen ruční pumpou. Ostatní nepřístupné vrty (několik set metrů proti proudu Bystřice) byly dříve využívány pro výrobu CO2, krátce také pro výrobu minerální vody – Salacia. Dnes téměř opuštěné místo, kde může kolemjdoucí (jedoucí) vidět torzo vrtu ale také si může poslechnout šumění vyvěrajícího CO2 a také může přičichnout k charakteristické „vůni“ kyselky. Nedaleko proti proudu Bystřice směrem k Petrovickému mlýnu je nově postavený altán s možností posezení, a ve kterém je také osazen stůl z pravého břidličného bloku. Je to opravdu povedená stavba. Místo je nejlépe dostupné z Domašova nad Bystřicí stále proti proudu vedle Bystřice směrem k Petrovickému mlýnu.

V místech, kde se nachází pramen domašovské kysel­ky, se občas ozývají zvuky připomínající dětské brou­kání. Je to ozvěna hlasů skřítků, obývajících podzem­ní prostory ukryté hluboko pod zemí. Tam žijí od pra­dávna malí mužíčkové, nad jejichž hlavami vyvěrá na povrch léčivá voda, která roznáší po světě v malých bublinkách něco z moudrosti pohádkových tvorů.
Skřítkové, jak praví pověst, zde vydechují do podzem­ních vod své tisícileté zkušenosti a poznání, aby člo­věka prostřednictvím léčivých pramenů podarovalí ale­spoň dílem toho, čeho sami mají nadbytek – zdravím a moudrostí.
Lidé přece kráčí po jejich nebi, protože země je tím jediným, co skřítkové mají nad svými če­pičkami a, tak odjakživa považují za samozřejmé li­dem pomáhat a udržovat si jejich přízeň. Pokud je člo­věk ve své samolibosti nepřehlíží a dokáže ve své fan­tazii zhmotnit jejich neviditelné postavičky, vždycky rádi vyplní pozemským obyvatelům vyřčená i nevy­řčená přání, ukáží jim místa nevídaných pokladů, pro­září jejich duše radostí a po kapkách jim přidají zdraví a moudrost.
A Odměnou  za tyto dary je dobré poděkovat alespoň úsměvem. Vždyť skřítkové, kteří vždycky  odněkud pozorují toho, kdo se napije této léčivé vody bývají velice nešťastní, když zahlédnou na svém nebi zachmuřenou tvář
.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice trpaslíci a malí lidé, štastná místa. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 reakce na Domašovská kyselka – podzemí domov skřítků

  1. Pingback: kraj Moravskoslezský – okres Bruntál | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

  2. Pingback: kraj Olomoucký – Šternbersko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s