Uhlířský vrch u Bruntálu – poustevník Bert

Okres Bruntál,  Moravskoslezský kraj
Teď  stojí­te na zbytcích horských vr­cholů raných provohor nebo dokonce prahor. Eroze je přes celé druhohory drolí, zaoblu­je, zarovnává v rovinatý ost­rov uprostřed vnitrozemského moře. Přichází karpatské vrásněni v třetihorách. Před­stavte si hroudu těsta, stisk­nutou dlaněmi k sobě. Oč je hrouda užší, o to je vyšší, prs­ty hloubí hluboká údolí, nao­pak mezi prsty narůstají oblé valy. A teď těsto kyne, vnitř­ními tlaky jeho povrch puká. A prasklinami se vylévají čtvrtohorní sopky.
Uhlířský vrch je jedna z nich,
leží 2 km jihozápadně od Bruntálu. Profil tohoto kvartérního stratovulkánu byl odkryt těžbou. Vrch je krajinnou dominantou a dobrým orientačním bodem.
Uhlířský vrch je jednou z českých nejmladších sopek (v činnosti na rozhraní třetihor a čtvrtohor před 2,4 miliony lety). Ze smíšeného vulkánu jsou ve stěnách opuštěného lomu na jižním svahu odkryty profily málo zpevněnými vyvrženinami (sopečný prach, písek, lapilli, bombičky, strusky i velké balvany), které činí z Uhlířského vrchu nejpozoruhodnější lokalitu tohoto druhu u nás.Sopečné tufy se zde těžily od 19. století, v 60. letech byla těžba zastavena a lokalita vyhlášena přírodním výtvorem o rozloze 3,7 ha.Nad stěnou je malebný barokní kostel z roku 1758, k němuž vede od Bruntálu čtyřřadá alej 200 let starých lip. Z vrchu je výhled na kraj bruntálských sopek, částečně i na Hrubý Jeseník.

Až ke kostelíku, odkud se naskýtá působivý pohled na Nízký i Hrubý Jeseník, vede z Bruntálu asfaltová silnička (zákaz vjezdu aut) lemovaná souvislou alejí lip. Za odhalením sopečné minulosti Uhlířského vrchu je však třeba sejít po zelené značce do opuštěného lomu, který je chráněn jako přírodní památka.
V lomu se odkrývá asi 40 m vysoký průřez červeným sopečným tufem. Jsou to drobné útržky lávy, které sopka vyvrhovala ještě ve žhavotekutém nebo plastickém stavu. Svědčí o tom například kapkovitý tvar některých větších kamenů nebo zatočená vnitřní struktura, vytvořená rotací při průletu atmosférou.

Dávno před tím, než byla na Uhlířském vrchu u Brutálu postavena původní kaple předcházející stav poutního kostela Panny Marie, stála na úpatí kopce malá chaloupka. V ní přebýval starý muž, kterému lidé z okolí říkali svatý Bert.
Jednou, když přišel do vsi Kočová, aby prodal hojivé masti z léčivých bylin, se stalo něco nevídaného. Právě když Bert ťukal na dveřre posledního domu, rozlehl se dědinou velký křik.  Lidé zděšeně ukazovali k místu, kde stálo Betlovo stavení. I z té dáli bylo vidět šlehající plameny a hustý dým. Jen starý muž stál klidně, jakoby se ho celé i štěstí ani netýkalo. Pokřižoval se a ukázal prstem i horu.
V tu chvíli se nad hořící chaloupkou objevil těžký tmavý mrak, z něhož se spustil tak silný déšť, že vzápětí oheň uhasil. Potom prudký vítr rozehnal oblaka černého dýmu a užaslí lidé spatřili, jak ze s oblohou spojuje jakýsi paprsek zářící tak silně že si všichni překryli oči dlaněmi, aby je snad neoslepil Když potom sundali dlaně z očí a ohlíželi se po Bertovi, nenašli jej.
Od toho dne už starého muže nikdy nikdo nespatřil a vyprávělo se, že paprsek byl Bertovou cestou do nebe. Na místě, kde se tehdy stal zázrak, postavili kocovští obyvatelé dřevěný kříž a zanedlouho zbudovali na  uhlířském vrchu kapli na památku svatého Berta. Dlouho se v kraji říkávalo, že se na duhu nikdy nesmí i ukazovat prstem, aby duši nevytáhla nahoru.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice sopečná činnost. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Uhlířský vrch u Bruntálu – poustevník Bert

  1. Pingback: kraj Moravskoslezský – okres Bruntál | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s