Venušina sopka – hromový balvan – černokněžník Kristopher

Okres Bruntál,  Moravskoslezský kraj

Z Buntálu dojdem k Uhlířskému vrchu a pak dál po zelené do Moravskoslezského Kočová. Tam odbočit na žlutou, která vede do Meziny. VMezině od­bočit do pravá na modrou, která vede přímo na Venušinu sopku.  Nebo po modré mužem jít přímo z Bruntálu.

Kromě širokého výhledu můžeme na Venušině sopce pozorovat stejně červené tufy jako na Uhlířském vrchu. V minulosti se těžily jako stavební kámen a na vrcholu vznikla prohlubeň, která mylně připomíná některým návštěvníkům kráter.
Venušina sopka však nabízí oproti Uhlířskému vrchu ještě jednu přírodní zajímavost navíc. Je ovšem třeba vrátit se do Meziny a po silnici obejít celý masiv hory až k západnímu úpatí, kde se nachází opuštěný lom. Najdeme jej tak, že na dolním konci Meziny odbočíme vpravo, na nejbližší křižovatce opět vpravo  a u blízké samoty ještě jednou vpravo. Strmá asfaltka kolem nově vznikajících zahrádek nás potom přivede až k lomu.
Při vstupu se před námi se objeví vysoká skalní stěna, tvořená řadou svislých čedičových sloupů. Zdejší čedičové sloupy, podobně jako známější obdoba v severočeském Kamenickém Šenově, vznikly ochlazením lávového proudu, který vytékal ze žhavého jícnu Venušiny sopky.

stará povět vypráví o hromovém balvanu, který leží svahu Venušiny sopky a ve svém kamenném srdci vrývá touhu po pomstě.
Jeho příběh začal před mno­ha staletími, kdy černý mág Kristopher z nedaleké vsi Meziny vyvolával duchy hromu a blesku, sídlící v nit­ru sopky. Místní lidé tvrdili, že v čase Kristopherova čarování se hora otřásala, zjejího vrcholu stoupal hus­tý kouř a okolní krajinu křižovaly ohnivé blesky.
Ni­kdo neměl odvahu se k hoře přiblížit, aby spoutal zlé síly a postavil se tváří v tvář černokněžníkovi. Až jednou se v kraji objevil starý tulák, který na své dlouhé cestě světem poznal lecjaká kouzla a zaříkávání. Počkal, až vyjde šestý úplněk – tehdy hory na jed­nu noc ožívají a mocnosti přebývající v jejich lůně se probouzí z věčného spánku. Právě tehdy se také vydal k vrcholu sopky zlověstný čaroděj s hromovým kame­nem v levé ruce a zlatým šípem v ruce pravé. Tulák tiše Kristophera sledoval až k samému vrcholu hory, tam se ukryl v houští a pozoroval, jak černý mág zabodnul svůj šíp do země a počal kreslit kolem kruh, který neuzavřel, aby mohl komunikovat se zlými duchy. Po chvíli se ozvalo ohromné burácení, Kristopher z kruhu zmizel a namísto něj se objevil velký, doruda rozpálený kámen. Z kamene šlehaly na všechny strany ohnivé bles­ky a po chvíli se vše zahalilo do čpavého dýmu. Vtom vyskočil tulák ze svého úkrytu a hodil na žhavý balvan lahvičku naplněnou krví káněte. Hora se otřásla a hlu­boce vzdechla, vzduch se vyčistil a nastalo ticho.

Černý mág zůstal navěky zaklet v onom kameni, který dodnes leží na svahu Venušiny sopky a čeká, až někdo nad ním vysloví magickou formuli, která opět přivede k životu zlé síly spoutané věčným spánkem v nejhlub­ším nitru sopky. Naštěstí už dnes nikdo tato slova nezná, a tak se Venušina sopka nijak neliší svým klidem od ostatních kopců v okolí.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice sopečná činnost, černokněžník a lidé co uměli čarovat. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Venušina sopka – hromový balvan – černokněžník Kristopher

  1. Pingback: kraj Moravskoslezský – okres Bruntál | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s