Černý les u Dlouhé Stráně – javorový list vstupenka do pekla

Okres Bruntál,  Moravskoslezský kraj

Z bruntálu po modré až do Bruntálského lesa, nakraji obce mezina, nechme se vést cestou podell černého potoka dojdeme k  Slezské Hartě až k mos­tu v ústí Černého potoka,   silnice vede do Rázové. Asi po kilometru ústí do zálivu Harty další potok. Je to Haldůvka a les za Haldůvkou je Černý les.
Na levém okraji Černého lesa nedaleko potoka Haldůvky stával kdysi dřevěný kříž se jménem jistého Morice Jagela, kováře z Dlouhé Stráně, který v tě místech odevzdal svou duši čertu.
Starý příběh vypráví, že v hlubokém Černém lese rostl mohutný javor, jehož listy byly vstupenkami do  pekla. Z hloubky země šplhaly po jeho kořenech pekelné příšerky, aby vykotlaným kmenem vyskočily do lidského  světa a pokoušely osud člověka. Kolemjdoucí raději stromu vyhýbali, jen kovář Moric se těmto povídačkám vysmíval a prohlašoval, že udělá zlatou podkovu prvnímu čertovskému kopytu, které uvidí.
Aby nesmyslnost pekelné pověry dokázal, vydal se jednoho podvečera ke starému stromu s úmyslem vrá­tit se domů bez úhony i s javorovým listem.
Už se stmí­valo, když kovář utrhl se stromu jeden list a schoval si jej za košili. Nic se nedělo. Jen zdáli zahoukal sýček. Moric vyšel z lesa, sklonil se k potůčku, aby si nabral do dlaní pramenitou vodu a vtom se to stalo. Zezadu mu čísi černá ruka vytáhla z košile javorový lupen.
Potom kovář jen cítil, jak se propadá kamsi do tmy. To, jak se pekelník chechtal, když balil do javorového listu jeho duši, už nebohý kovář neslyšel. Ráno našli lidé jeho bezduché tělo ležet na břehu potoka. A tak se dodnes nikdo neodváží utrhnout v Černém lese jediný javorový list.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice čertovská místa. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Černý les u Dlouhé Stráně – javorový list vstupenka do pekla

  1. Pingback: kraj Moravskoslezský – okres Bruntál | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s