Krahujčí skála – Pobývají v skryté jeskyni skalní víly, kterým se říká Venušiny žinky splní člověku přání

Okres Bruntál,  Moravskoslezský kraj
Z Venušiny sopky je nutné se vrátit na modrou, ale sotva po půl kilometru se odbočí doleva na zpevněnou cestu, která vede přímo na Krahul­ci skálu. Pokud mne kontro­lujete na mapě, ne na každé mapě je Krahujčí skála jme­nována.
Nedaleko Nové Pláně se nachází Krahujčí skála, kde Pobývají v skryté jeskyni skalní víly, kterým se říká Venušiny zinky. Ty přináší tomu, kdo je potká za měsíční noci, veliké štěstí. V dřívějších dobách chodilo mnoho lidí ke Krahujčí skále v naději, že spatří některe z těch jemných stvoření a že, jak slibovala tradice každé přání, vyryté do kousku březové kůry a položene do mechu, bude splněno.
Tato legenda se traduje od dob, kdy se vydal ke  Krahujčí skále jistý Jáchym z Valšova, kterému se toho roku vůbec nedařilo. Úroda byla špatná, dobytek umíral a rodina trpěla hlady. Víly ale dobře věděly,že neúrodu nezpůsobila nepřízeň počasí, ale sedláková lenost a neschopnost. Když Jáchym poklekl na mechovy koberec a položil na něj březovou kůru, na míž  bylo vyryto přání, ať se jeho sýpky naplní zrním, vytoupila ze skály Venušina žínka. Káravě pohlédli klečícího muže, sebrala ze země březovou kůru a tiše si přeříkala to, co bylo na ní napsáno. Z jejích úst však vycházela úplně jiná slova – taková, jimiž sedlák žádá dobré víly, aby jej zbavily lenosti a nechuti k práci. Víla opět položila kůru do mechu a zmizela ve skale. Sedlák nevěřícně hleděl na vyrytá písmena. Stálo tam vše přesně tak, jak před chvílí slyšel. Vrátil se domů a skutečně od toho dne pracoval s velkou chutí a jeho život se změnil k dobrému. Příhodu si sedlák nenechal pro sebe a tak lidé, kteří  přinášeli svá přání ke Krahujčí skále, už věděli,| moudré víly neošidí. Věděli, že Venušiny žinky splní jen to, co člověk opravdu potřebuje. Později se říkáválo o těch, kdo žehrají na osud zmařený vlastní vinou, že píší nářky do Jáchymovy kůry.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice divoženky a víly, štastná místa. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Krahujčí skála – Pobývají v skryté jeskyni skalní víly, kterým se říká Venušiny žinky splní člověku přání

  1. Pingback: kraj Moravskoslezský – okres Bruntál | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s