Březový vrch – skřítkové, kteří nosili popelavě šedý kabá­tec a šedou čepičku, nazývaní také Šediváci

Okres Bruntál,  Moravskoslezský kraj

z Leskovce po­ Silnici   do Bohdanovic, ale asi dva kilomet­ry za Leskovcem je křižovatka, za níž asi o půl kilometru dále vede doleva lesní cesta. V místě, kde se cesta rozdvo­juje je pravděpodobně nejblí­že doprava na Březový vrch. Odhadem dvě sté metrů. Zpá­teční cesta je, myslím, nejjed­nodušší takto: pokračovat lesní cestou dál, za potokem zamířit cestou doleva a vyjít z lesa na silnici Leskovec  Staré Heřmínovy. Směrem vpravo dojít do Heřmínov a odtud dál do Horního Benešo­va. Odtud by mělo být autobu­sové spojení do Bruntálu.

V dřívějších dobách se Březovému vrchu také říkalo Šedivý vrch, protože podle staré pověsti zde odpradávna žili skřítkové, kteří nosili popelavě šedý kabá­tec a šedou čepičku. Tito mužíčci, nazývaní také Šediváci, znali všechna tajemství budoucnosti, do niž nahlíželi přes malé začouzené sklíčko. Mnozí lidé vyprávěli, jak při sběru lesních plodů či jen tak na procházce se najednou před nimi rozhrnulo houští a vykoukla malá postavička v šedém kabátku. Z kapsy vytáhla začouzené sklíčko a přiložila si je k očím.
Lidé už věděli z vyprávění, že pokud mužíček vykřikl, překryl si oči dlaněmi a zmizel v houští, bylo zle. Pohled do jejich budoucnosti nevěstil nic dobré­ho.
Pokud však mužíček zatleskal a začal pocestného zálibně okukovat ze všech stran, bylo jisté, že ten se nebude muset s osudem prát.
Mnozí měli strach z takového setkání, zvláště když bě­hem let se čím dál více mluvilo po kraji o naplněných proroctvích ze „sklíčka času“. A jak léta běžela a s ni­mi i zprávy o neštěstí těch, před kterými šedivý skřítek utekl, nebylo už nikoho, kdo by se odvážil vystoupit na Březový vrch.
Až jednou se rozhodl jeden mládenec z Leskovce pře­kazit skřítkům jejich věštění. Vzal s sebou křížek z du­bových větviček svázaných červenou nití, který pře­kazí lecjaké čáry, a vydal se k hoře. Tam se posadil do trávy a čekal. Po chvíli vyskočil z houští šedý mužíček s blýskavým sklíčkem v ruce. Mládenec rychle popadl skřítka za vousy a zatočil s ním, až mu sklíčko vypadlo z dlaně a rozbilo se o ostrý kámen na tisíce malých střípků. Šedý mužík zatleskal a ještě než stačil zmizet, prozradil mládenci, že přece jenom kouzlo úplně ne­zničil.
V každém z těch střípků se skrývá malinké po­selství, a tak každý, kdo někdy najde malý kousek za­čouzeného sklíčka, bude moci nahlédnout do vlastní duše. O tom se ostatně také mládenec hned přesvědčil.. Říká se, že na Březovém vrchu mnozí lidé už našli začouzená sklíčka, v nichž uviděli to, co v žádném zr­cadle nemohli nikdy uzřít.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice trpaslíci a malí lidé. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

4 reakce na Březový vrch – skřítkové, kteří nosili popelavě šedý kabá­tec a šedou čepičku, nazývaní také Šediváci

 1. nena napsal:

  Hezký den,moc se mi to líbilo.My totiž pod Březovým vrchem máme chalupu.Nevím,zda čerpáte z nějakých starých pověstí nebo si to vymyšlíte,ale četlo se to moc pěkně.Máme tu ještě na druhé straně pole zvané Mrchoviště,kde ještě v šedesátých létech se nacházely kromě kosti koní i ozdoby z postrojů.Možná tam kdysi byla bitva,ale nikdo nic neví.Češi jsou tu od 1945 a co bylo předtím se nikdo nedoví,německá kronika se prý nenašla.

  • majovyhonzik napsal:

   Rád cestuji a baví mně propojit i informace o tom místě s historickými fakty a pověstí. Čerpám různých zdrojů … Minulosti začátkem 20.st. byli lidé i před válkou co sbírali pověsti. A né každá starší knížka nebo dokumenty se dájí
   sehnat. Mrchoviště možná to bylo něco jako je u Moravského Berounu poblíž
   Křížového vrhu je les zvaný Les mrtvých.
   Zde prý jsou po­chováni mrtví, kteří padli ve velké bitvě za časů mongolských vpádů do naší země. Jenže o lese mrtvých se mluví i u Dětřichova mají ležet padlí v boji s Mongoly.
   Jenže naší zemi proběhla i třicetiletá válka nejen boje se Švédy ale dále i prusko-rakouská bitva a to mi přijde zajímavé zviditelnit něco co se už skoro zapomnělo …

   • majovyhonzik napsal:

    Jo a ještě jsi vzpomněl že ten název Mrchoviště – mně přijde že to je možné že tam odváželi mrtvé v době moru … tehdy měli ve zvyku že koně potom nevedli zpět pokuť to byl starý nemocný kůň … něco podobného bylo na Hoře Prašivá v pohanských dobách, kdy osadníci okolí vyháněli ze svého středu hory zlé, nečisté a prašivé lidi na pospas dravé zvěři. Údajně na tuto horu vyváželi i mrtví po choleře, či sebevrazi nebo mrtví vrahové. Dokonce se tam vozily vozy plné mrtvých a nechávali se tam i s koňmi, kteří byli taky nějak nemocní. A této hoře se začalo říkat Prašivá, jako těm lidem. Prostě lidé prašiví.

 2. Pingback: kraj Moravskoslezský – okres Bruntál | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s