haukovický dvůr – žena obviněna z čarování

Okres Olomouc
Haukovice je malá vesnice, Nachází se asi 2 km na severovýchod od Újezdu. Je  částí obce Újezd. Leží v severní části okresu Olomouc, je vzdálený od  města   Olomouc cca 25 km. vých. (6 km) od Uničova při silnici z Újezda do Paseky, a dále k Sovinci, a při stoku dvou potoků, z nichž potok zvaný Trenk (něm. Tränke = napajedlo) vzniká nad Pasekou a protéká jí, druhý sluje Teplica i u zdejších Němců; pramení na obecních loukách paseckých.

 
V roce 1678 byla pro čarování obviněna a postavena před vrchnostenský soud žena ovčáka Hoffmanna z haukovického dvora. Při výslechu byla i mučena, takže si z bolesti vzala život a oběsila se.
Z bázně, aby mrtvá i po smrti snad někomu neuškodila, byla Hoffmannova žena po čtyři dny i noci hlídána nejsilnějšími muži z Haukovic a Paseky. Poté schválně přijel kat z dnešního Rýžoviště, ten mrtvolu ubohé ženy na zvláštním vozíku, doprovázen dvanácti ozbrojenými muži, odvezl na popraviště. Tam ji rozsekal, vhodil do připravené jámy, polil vápnem a vodou a zakopal. Za tuto katovskou práci si nechal ještě zaplatit dvanáct tolarů.
Víra v čarodějnice byla v „době temna“ velmi rozšířena a celé desítky nevinných obětí z našeho kraje byly takto popraveny.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice SEBEVRAZI, čarodějnice a lidé co se upsali dáblu. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na haukovický dvůr – žena obviněna z čarování

  1. Pingback: kraj Olomoucký – Uničovsko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s